مدیرعامل ذوب آهن: بهترین مرجع برای تصمیم گیری درباره سرنوشت لیگ دستورالعمل فیفا است

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، مدیرعامل باشگاه ذوب آهن معتقد است فیفا به عنوان مرجع جهانی تصمیم گیری پیرامون فوتبال باید دستورالعمل های چگونگی اتمام لیگ را معین کند.

مدیرعامل ذوب آهن: بهترین مرجع برای تصمیم گیری درباره سرنوشت لیگ دستورالعمل فیفا است

جواد محمدی در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ خنده و شادی در اصفهان، به احتمال تعطیلی کامل مسابقات لیگ برتر واکنش نشان داد و گفت: درباره احتمال تعطیل شدن کامل مسابقات لیگ برتر، قاعدتا همه ما در درجه اول باید از دستورالعمل ها و تصمیمات ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا تبعیت کنیم. در شرایط فعلی همه دستگاه های کشور ملزم به رعایت الزامات و دستورالعمل هایی هستند که ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا می گیرد و ورزش کشور و فوتبال هم از این قاعده مستثنی نیست، بنابراین قبل از هر اظهارنظر شخصی و فنی، باید در ابتدا دید که اولویت ها چیست و در شرایط فعلی اولویت نخست با تصمیماتی است که از طرف ستاد مبارزه با کرونا اعلام می شود.

وی ادامه داد: نکته دوم این است که باید با احتمال تعویق مسابقات و یا تعطیلی کامل رقابت ها به صورت منطقی برخورد کرد. اگر بنا باشد بازی ها مجددا به تعویق بیفتد، تیم ها حداقل به 3 تا 4 هفته زمان احتیاج دارند تا در سریع ترین حالت ممکن بتوانند کنار هم جمع شده و مجددا بدنسازی نمایند و برنامه های تاکتیکی و تیمی خود را انجام دهند. حدود 40 روز است که بازی ها تعلیق شده و اگر سازمان لیگ به طور مثال بخواهد آخر فروردین ماه برنامه بازی ها را اعلام کند، با احتساب بازه زمانی آماده سازی یک ماهه لازم برای تیم ها، چیزی نزدیک به 3 ماه از آخرین بازی برگزار شده خواهد گذشت و این فاصله 3 ماهه برای ادامه لیگ، چندان منطقی به نظر نمی رسد.

مدیرعامل باشگاه ذوب آهن با اشاره به احتمال انتقال ویروس کرونا در خلال بازی ها، اعلام کرد: سلامتی بازیکنان از نظر جسمانی برای آغاز بازی ها دارای اهمیت است و اگر مسابقات به صورت فشرده برگزار شود که در لیگ بعدی اخلالی به وجود نیاید، قطعا زمانبندی بازی ها خیلی فشرده خواهد شد. از طرفی در مهرماه رقابت های مقدماتی جام دنیای در پیش است و حتی اگر فصل بعد با تاخیر آغاز شود، باید بعد از برگزاری یک یا 2 هفته، مجددا بازی ها تعطیل شده و تیم ملی آماده شود. باید در نظر گرفت که سلامتی روانی بازیکنان نیز دارای اهمیت است و اگر خدای نانموده بازیکنی ناقل ویروس باشد چه کسی جوابگو خواهد بود؟

وی با تاکید بر این نکته که فیفا باید به عنوان متولی فوتبال درباره سرنوشت لیگ ها دستورالعمل یکسانی را تدوین کند، گفت: در ورزش دنیا و به طور ویژه فوتبال دنیا، تا به حال چنین اتفاقی رخ نداده است و لیگ ما که دیگر بالاتر از لیگ های سطح نخست دنیا مانند لالیگا، لیگ جزیره و غیره نیست. این پاندمی یک پدیده دنیای است و قاعدتا زمانی که چنین شرایطی حاکم می شود، فیفا به عنوان نهاد متولی فوتبال در دنیا، باید شرایط موجود را آنالیز نموده و تصمیمی را برای تمام لیگ های دنیا اتخاذ کند و به صورت هماهنگ در تمامی لیگ های دنیا اجرایی شود. اگر لیگ بخواهد تعطیل شود بحث مسائل اقتصادی، شرایط قرارداد بازیکنان و مربیان پیش خواهد آمد و همه این موارد مستلزم این است که از جانب فیفا تصمیماتی در این خصوص گرفته شود.

محمدی با اشاره به بسته پیشنهادی کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره کاهش دستمزد بازیکنان در صورت ادامه تعویق لیگ های آسیایی و یا انتها آن، توضیح داد: این پاندمی برای نخسین بار است که در دنیا به وقوع پیوسته و غیرقابل پیش بینی هم بود. کسی نمی تواند مدعی شود که توانایی پیش بینی اتفاقات کنونی را از قبل داشته و الان چیزی که دنیا با آن روبرو است، شیوع گسترده یک همه گیری است. در شرایط کنونی سلامتی انسان ها به اندازه ای اهمیت دارد که رویداد بزرگی مثل المپیک و یا رقابت های جام ملت های اروپا هم یک سال به تعویق افتاد و یا رقابت های مقدماتی جام دنیای 6 ماه دیرتر برگزار می شود. در چنین بحران دنیای فیفا زمانی که تصمیماتی را درباره شرایط پیش آمده اتخاذ کند، مصالح شخصیت های حقیقی و حقوقی و کلیه افرادی که در فوتبال هستند را مدنظر قرار خواهد داد و این تصمیمات علی السویه نخواهد بود و نباید هم باشد. فیفا نه تنها باید منافع باشگاه ها را در نظر بگیرد، بلکه باید تعیین کند که سایر عوامل فوتبال از جمله مربیان، بازیکنان و سایر دست اندرکاران چه کار باید بنمایند. به هر حال محل درآمد زندگی آنها هم از راه فوتبال است و هنر و درآمد دیگری ندارند و همان طور که حقوق باشگاه ها باید در نظر گرفته شود، شرایط آنها نیز باید لحاظ شود.

وی ادامه داد: به عنوان مدیرعامل باشگاهی مانند ذوب آهن اعتقاد دارم زمانی که سران فیفا بنشینند و تصمیماتی را اتخاذ نمایند، قطعا تمام موارد اقتصادی را هم در دستورالعمل ها لحاظ خواهند کرد و صلاح تمامی ارکان فوتبال اعم از شخصیت های حقیقی و حقوقی را مدنظر قرار می دهند. به هر حال باید هرچه سریع تر تکلیف فوتبال به نحوی تعیین شود که ارکان فوتبال با کمترین دردسر و مشکل روبرو شوند.

مدیرعامل باشگاه ذوب آهن در پاسخ به این سوال که اگر سازمان لیگ تصمیم به اتمام لیگ بگیرد، تکلیف تیم قهرمان و سهمیه ها چه خواهد شد و آیا شما موافق انتخاب قهرمانی برای لیگ هستید یا خیر، گفت: احساس می کنم بهترین تصمیمی که می شود در شرایط کنونی گرفت، حالا چه قرار باشد تیم قهرمان تعیین شود و یا سهمیه ها و تیم های صعود نماینده و سقوط نموده معلوم شود، بهترین مرجع برای تصمیم گیری، مرجع تصمیم گیری فوتبال دنیا یعنی فیفا خواهد بود. هر تصمیمی که فیفا بگیرد، قطعا قابل اجرا بوده و با کمترین واکنش و تنش در دنیا روبرو می شود و همه آن را اجرا خواهند کرد.

وی در انتها به شرایط فعلی تیم فوتبال ذوب آهن اشاره نموده و اعلام کرد: بچه های ما فعلا به صورت انفرادی در حال تمرین هستند اما این جوابگوی رشته تیمی مانند فوتبال نیست و قطعا در صورت ادامه یافتن لیگ باید تمرینات گروهی برنامه ریزی شود. با سازمان لیگ در ارتباط هستیم و خود مسئولان سازمان هم به صورت روزانه اطلاع رسانی می نمایند، اما همه فعلا بلاتکلیف بوده و منتظر تصمیمات ستاد مبارزه با کرونا هستند و زمانی که تصمیمات لازم اتخاذ شده و به صورت بخشنامه ابلاغ شود، همه قاعدتا مجبور به پیروی از آن خواهند بود.

170، ت

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "مدیرعامل ذوب آهن: بهترین مرجع برای تصمیم گیری درباره سرنوشت لیگ دستورالعمل فیفا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیرعامل ذوب آهن: بهترین مرجع برای تصمیم گیری درباره سرنوشت لیگ دستورالعمل فیفا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید