ماجرای درز اطلاعات 42 میلیون کاربر ایرانی تلگرام چیست ، چه خطری متوجه کاربران است؟

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، اطلاعاتی که از کاربران تلگرام منتشر شده می تواند در مواردی مانند ارسال پیامک و اخبار جعلی و اضافه کردن افراد به گروه ها و کانال ها مورد سوءاستفاده قرار بگیرد.

ماجرای درز اطلاعات 42 میلیون کاربر ایرانی تلگرام چیست ، چه خطری متوجه کاربران است؟

به گزارش وبلاگ خنده و شادی به نقل از فارس، اخیرا خبری از انتشار اطلاعات بعضی کاربران ایرانی از نسخه های تلگرام منتشر شده است.

این خبر را نخستین بار رسانه های خارجی منتشر کردند و گفتند که اطلاعات 42 میلیون کاربر ایرانی تلگرام توسط یک نسخه غیر رسمی تلگرام و نه خود تلگرام با قیمت 500 دلار در اینترنت فروخته می گردد که این اطلاعات شامل آی دی، نام کاربری، شماره تماس، هش و کلیدهای دیجیتالی می گردد.

تلگرام از اردیبهشت 97 در ایران فیلتر است و برای کاربران با نسخه اصلی تلگرام و فیلتر شکن و پروکسی به این نرم افزار دسترسی دارند، بعضی هم از نسخه های غیررسمی استفاده می نمایند.

  • گزارش رسمی وزارت ارتباطات از ماجرا

امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات از گزارش مرکز ماهر خبر انتشار اطلاعات بعضی کاربران ایرانی نسخه های تلگرام اطلاع داد.

وی گفت: در دی96 در خصوص عدم امنیت پوسته های تلگرام هشدار دادیم. البته شواهدی وجود دارد که این اطلاعات به شیوه دیگری جمع آوری شده است! سایت ادعا شده با نام شکار که در شرکت رسپینا میزبانی می شده، شناسایی شد.گزارش برای رسیدگی قضایی به دادستانی ارجاع خواهد شد.

البته شرکت رسپینا هم به عنوان سرویسی که از آن به عنوان میزبان سامانه شکار نام برده شده، در بیانیه ای گفت که به صورت مستقیم به این سامانه سرویس ارائه ننموده است و در این نوع سرویس دهی اجازه رصد فعالیت یا ورود به حریم خصوصی سرویس گیرندگان خود را قانونا و اخلاقا ندارد.

  • ماجرا چیست؟

وب سایت Comparitech که نخستین بار از این افشای اطلاعات اطلاع داده در آنالیز های خود نتیجه گرفته که اطلاعات از یک نسخه ثالث اپلیکیشن تلگرام افشا و از سایتی به نام شکار به شکل ناخواسته منتشر شده است.

معاون وزیر ارتباطات شناسایی سایتی با نام شکار در این قضیه را تایید نموده است.

اما از اینکه سایت شکار چه کارکردی در نسخه غیررسمی تلگرام داشته و چرا نسخه از داده هایی که در نسخه غیررسمی تلگرام موجود بوده دسترسی داشته معین نیست.

همچنان که ابوالقاسم صادقی، معاون امنیت فضای فراوری و تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات با اعلام اینکه هنوز نمی دانند سامانه شکار چیست، گفته است: سوال اساسی این است که اطلاعات 42 میلیون کاربر تلگرامی را به جز تلگرام چه فرد یا سرویس دیگری دارد؟ تلگرام ادعا می نماید که این اطلاعات به دلیل پوسته های غیر رسمی درز پیدا نموده است؛ اما هیچ شواهد فنی برای این ادعا نداریم.

  • چه خطری متوجه کاربران است؟

شرکت تلگرام درباره اطلاعاتی که افشا شده اعلام نموده که با استفاده از این داده ها نمی توان وارد حساب کاربری افراد شد و این داده ها فقط داخل حساب کاربری، قابل استفاده هستند.

اما این اطلاعات برای مثال زمینه ارسال پیامک به این شماره ها و یوزرها، اضافه کردن افراد به گروه ها و کانال ها یا مواردی از این دست را فراهم می نماید.

متخصصی که برای نخستین بار به این اطلاعات پی برده درباره خطری که کاربران را تهدید می نماید این طور می گوید:

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.

فایل آن را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

  • سابقه دار شدن درز اطلاعات کاربران ایرانی

سال گذشته هم سایت securitydiscovery از افشای اطلاعات 6.7 میلیون کاربر ایرانی شامل نام، نام خانوادگی، کد ملی، شماره تلفن و اطلاعات دقیق تسویه حساب اطلاع داد.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر اطلاعات و فناوری اطلاعات نیز آسیب پذیری امنیتی را تایید نموده و گفته است: گزارش منتشر شده در خصوص وجود آسیب پذیری در نگهداری اطلاعات یک شرکت حمل و نقل اینترنتی، صحت دارد. آنالیز تکمیلی در جریان است و گزارش آن رسما به وسیله مرکز ماهر منتشر خواهد شد. این یک هشدار جدی برای کسب و کارهای اینترنتی بود. در امنیت اطلاعات کاربران جدی تر باشید.

شرکت حمل و نقل مربوط هم با رد اطلاعات منتشر شده اولیه از ابعاد این نفوذ، شرح داد که فقط یکی از سرورهای جانبی مورد نفوذ هکرها، با آدرس IP متعلق به کشور اوکراین قرار گرفته است که فاکتورهای 60 هزار راننده فعال برای حسابرسی مالیاتی در سال های 95 و 96 روی آن نگهداری می شدند.

پیش از این هم چندین مورد از درز اطلاعات شرکت هایی که با اطلاعات کاربران سروکار داشتند، رخ داده است.

در مجموع به نظر می رسد با توجه به آنلاین شدن خدمات و سرویس ها در کشور، باید استانداردهای سخت گیرانه تری درباره حفظ امنیت اطلاعات کاربران لحاظ گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "ماجرای درز اطلاعات 42 میلیون کاربر ایرانی تلگرام چیست ، چه خطری متوجه کاربران است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای درز اطلاعات 42 میلیون کاربر ایرانی تلگرام چیست ، چه خطری متوجه کاربران است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید