کشف اثر مهرهای گلی از محوطه تاریخی ریوی در خراسان شمالی

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، سرپرست هیات ایرانی باستان شناسی در محوطه تاریخی ریوی گفت: طی فصل هفتم کاوش بین المللی باستان شناسی در محوطه تاریخی ریوی واقع در شهرستان مانه و سملقان، تعداد زیادی اثر مهرهای گلی کشف شد.

کشف اثر مهرهای گلی از محوطه تاریخی ریوی در خراسان شمالی

محمدجواد جعفری در گفت و گو با وبلاگ خنده و شادی اظهارکرد: گل مهرهای(اثر مهر) محوطه تاریخی ریوی به همراه خمره های بزرگ در یکی از اتاق های ساختمان خشتی واقع شده در مرکز محوطه کشف شد که نقش اشکال حیوانی بر روی آن ها به نظر می رسد مربوط به دوران هخامنشی و اشکانی است.

وی اضافه نمود: کشف این گل مهرها و خمره ها در یک ساختمان خشتی بزرگ نشان از وجود سیستم انبارداری و تبادلات مالی گسترده ساکنان محوطه ریوی با سایر سکونتگاه های تاریخی منطقه است.

سرپرست هیات ایرانی باستان شناسی در محوطه تاریخی ریوی گفت: اثر مهر یا گل مهر که امروزه به مهروموم شهرت دارد روشی برای انجام معاملات مالی و تجاری، ارسال کالا و اسناد، انبارداری و نگهداری کالا بوده که از پیش ازتاریخ در میان جوامع انسانی رایج بوده است.

وی ادامه داد: هر یک از این اثر مهرها حاوی یکی از اشکال مختلف هندسی، گیاهی، حیوانی و انسانی است که مطالعه آن ها اطلاعات بسیار مهمی در مورد اقتصاد، فرهنگ، هنر و پدیده های اجتماعی جوامع تاریخی بازگو می نماید.

محوطه تاریخی ریوی در شهرستان مانه و سملقان در سال 1346 با شماره 720 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و یکی از مهم ترین استقرارهای تاریخی در شمال شرق کشور است که بقایای باستان شناسی از دوره های مفرغ، آهن، هخامنشی، اشکانی، ساسانی و اسلامی را در خود جای داده است.

اکنون کاوش های این محوطه تاریخی با همکاری باستان شناسان آلمانی در حال اجرا است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کشف اثر مهرهای گلی از محوطه تاریخی ریوی در خراسان شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف اثر مهرهای گلی از محوطه تاریخی ریوی در خراسان شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید