کاهش تعهدات برجامی بسیار طبیعی و منطقی و مبتنی برچارچوب برجام است

سخنگوی شورای نگهبان در گفت وگو با آسوشیتد پرس، کاهش تعهدات برجامی ایران را امری بسیار طبیعی، منطقی و مبتنی بر چارچوب توافق تلقی کرد.

کاهش تعهدات برجامی بسیار طبیعی و منطقی و مبتنی برچارچوب برجام است

به گزارش خبرنگاران، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی از گفت وگوی عباس علی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان با خبرگزاری آسوشیتد پرس که روز شنبه صورت گرفته است، نوشت که او با گفتن این که ایران دیگر نباید تعهداتش در توافق هسته ای را به جا بیاورد، این موضوع را بسیار طبیعی، منطقی و مبتنی بر چارچوب توافق خواند.

نیویورک تایمز در ادامه این گزارش به نقل از کدخدایی نوشت: من فکر می کنم کسانی که با این بازی مخالف بودند، باید تنبیه شوند، چرا که آن ها به منافع دیگر طرف ها آسیب رساندند.

علاوه بر این در این گزارش مطرح شده که سخنگوی شورای نگهبان در گفت وگو با آسوشیتد پرس گفته است، عقب نشینی از توافق، منجر به تنبیه آمریکا می گردد، چراکه آن ها به دیگران و منافع خودشان آسیب زدند.

همچنین نیویورک تایمز بخشی دیگر از اظهارات کدخدایی در این گفت وگو را گزارش داده به نقل از او نوشت: جمهوری اسلامی ایران تا کنون شکیبایی بسیاری نشان داده و در چارچوب تعهداتش باقی مانده است. در چند ماه اخیر، بعضی اقداماتی را در راستای دفاع از حقوق خود انجام داده است.

همچنین این روزنامه آمریکایی به بخشی دیگر از اظهارات این مقام شورای نگهبان درباره تحریم های آمریکا و تاثیر آن بر انتخابات مجلس ایران پرداخته و نوشت: شرایط مالی متفاوت است. طبیعتا حساسیت ها بیشتر است. ...ما باید به این چیزها توجه کنیم. این ها انتها به مشارکت خوب مردم [در انتخابات] منجر خواهد شد.

به گزارش خبرنگاران، این اظهارات کدخدایی در پی این مطرح می گردد که آمریکا در سال 2018 در اقدامی یک جانبه و ناقص تلقی کردن توافق هسته ای با ایران، از آن خارج شده و با تکیه بر این ادعای خود که ایران اهداف نظامی را در برنامه هسته ای خود دنبال می نماید، ضمن بازگرداندن تحریم های گذشته، تحریم های جدیدی نیز بر ایران اعمال کرد.

به دنبال این اقدام آمریکا، شرکای اروپایی برجام متعهد شدند که در راستای خنثی کردن تاثیر تحریم های مالی اعمال شده آمریکا بر ایران و عادی سازی روابط مالی با ایران اقداماتی را انجام دهند که تا کنون بی نتیجه مانده است. ایران در پی تعلل شرکای اروپایی برجام در عمل به تعهداتشان، اظهار داشت که در چند گام معین شده، تعهدات داوطلبانه اش در برجام را کاهش خواهد داد. اکنون ایران در مرحله چهارم کاهش تعهدات برجامی خود واقع شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کاهش تعهدات برجامی بسیار طبیعی و منطقی و مبتنی برچارچوب برجام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش تعهدات برجامی بسیار طبیعی و منطقی و مبتنی برچارچوب برجام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید