پروژه های جایگزین خدمت سربازی برای بازی سازهای منتخب

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، بر اساس توافق بعمل آمده میان ستاد توسعه فناوری های نرم و بنیاد بازی های رایانه ای، شرکت های دانش بنیان منتخب در صورت دارا بودن شرایط می توانند از مزایایی مانند شرکت در پروژه های جایگزین به جای خدمت سربازی استفاده نمایند.

پروژه های جایگزین خدمت سربازی برای بازی سازهای منتخب

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، حجم گردش مالی بازی های رایانه ای در دنیا روز به روز در حال افزایش است. 76 درصد از کل گردش مالی 92 میلیارد دلاری نرم افزارهای حوزه موبایل در سال 2018 به بازی های رایانه ای اختصاص یافت. درآمد یک بازی رایگان دیجیتال در سال 2018 بیش از 2 میلیارد و 400 میلیون دلار بود که از مجموع درآمد یک میدان متوسط نفتی بیشتر است. این حوزه در ایران نیز رشد چشمگیری داشته است، بر اساس گزارش تهیه شده توسط بنیاد ملی بازی های رایانه ای در سال 1396 از هر 100 ایرانی 35 نفر بازیکن محسوب می شدند و به این ترتیب حداقل 28 میلیون نفر در کشور جزو مخاطبین این حوزه محسوب می شوند.

محمدحسین سجادی نیری، دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این رابطه می گوید: بازی های رایانه ای بسیار اشتغالزا و مالی هستند و به هیچ وجه نمی توان تأثیر فرهنگی این بازی ها را نادیده گرفت.

نیری معتقد است: بازی های رایانه ای کارکردهای دیگری جز تفریح و سرگرمی دارند که از مهمترین آنها می توان به آموزش و شکوفایی خلاقیت اشاره نمود.

در این رابطه و در راستای نظام مند کردن حمایت ها از فعالین این حوزه، بر اساس توافق بعمل آمده میان ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و معاونت های حمایت و پژوهش بنیاد ملی بازی های رایانه ای، دو ساختار همگرا و رویداد جایزه بازی های جدی، به عنوان مبادی ورود شرکت ها به برنامه حمایتی توسعه زیست بوم شرکت های خلاق انتخاب شدند.

حمایت هدفمند از بازی های رایانه ای

برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق یک چتر حمایتی محسوب می گردد که شرکت های فعال فناور می توانند بر اساس نیازسنجی های انجام گرفته از پشتیبانی های لازم برای ارتقای حوزه کاری شان برخوردار شوند. برای سنجش و پالایش متقاضیان، ضروری است تا شاخص ها و مبادی ورودی مشخص گردد تا این شرکت ها با عبور از این مبادی، ویژگی های اولیه جهت ورود به این زیست بوم را احراز نمایند.

شاخص ها

رویداد جامع جایزه بازی های جدی، به عنوان یکی از این مبادی ورودی به صورت سالانه، با هدف جذب حامیان این حوزه برگزار می گردد. این رویداد در سومین دوره خود کوشش می نماید تا با برگزاری سه بخش کلیدی شامل جشنواره بازی جدی سال 1398، هکاتون بازی های جدی 1398 و سمپوزیوم بازی های جدی 1398، زیرساخت های علمی و صنعتی را برای توسعه بیش ازپیش بازی های جدی در کشور فراهم و حلقه های توسعه را از تحقیقات دانشگاهی تا تجاری سازی محصولات موجود در صنعت تقویت کند.

ساختار حمایتی همگرا نیز در سال 1396 به دنیا آمد تا بسته های حمایتی موجود در حوزه های مختلف صنعت بازی را همگرا کند. این ساختار، بازی سازان را در راستا موفقیت همراهی می نماید و آنچه که برای رشد به آن نیاز دارند را در اختیار آنها قرار می دهد.

جزئیات توافق

بر اساس توافق بعمل آمده میان ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی بازی های رایانه ای، کسب و کارهای حقوقی مورد تأیید بنیاد ملی بازی های رایانه ای در صورت دارا بودن یکی از شرایط کسب و کارهای حقوقی که در ساختار همگرا، حائز رتبه پنجم (هدیوش) یا بالاتر باشند و همچنین کسب و کارهای حقوقی که در یکی از سه بخش رویداد جایزه بازی های جدی شامل جشنواره بازی جدی سال، هکاتون بازی های جدی یا سمپوزیوم بازی های جدی به عنوان فینالیست یا تیم برتر شناخته شده و دارای محصول بازی جدی باشند، به عنوان شرکت خلاق معرفی شده و از مزایای برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق بهره مند خواهند شد.

مزایا

تسهیلات نظام وظیفه در قالب اخذ پروژه های جایگزین خدمت یکی از مزیت های عضویت در برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق محسوب می گردد. بازی سازان در صورت کسب شرایط لازم و برخورداری از ویژگی های علمی مورد تایید می توانند به جای انجام خدمت نظام وظیفه در چارچوب قوانین و مقررات مصوب در پروژه های جایگزین خدمت نمایند.

امکان استقرار در اماکن با کاربری مسکونی در شهر تهران، برخورداری از تسهیلات بیمه تکمیلی درمان، امکان استقرار در پارک ملی علوم، فناوری های نرم و صنایع فرهنگی، حمایت از استقرار شرکت های خلاق در فضاهای کاری اشتراکی و امکان استفاده از تسهیلات صندوق های پژوهش و فناوری همکار از جمله دیگر مزیت هایی است که شرکت های منتخب بازی ساز می توانند از آن بهره مند شوند.

بر اساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، متقاضیان و بازی سازان می توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق به نشانی ircreative.isti.ir مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پروژه های جایگزین خدمت سربازی برای بازی سازهای منتخب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه های جایگزین خدمت سربازی برای بازی سازهای منتخب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید