زنجیره انتقال کرونا باید قطع شود ، در خانه بمانید

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با تاکید بر لزوم قطع زنجیره سرایت کرونا، گفت: با ادامه فرایند فعلی، میزان مرگ و میر بالا می رود. اعمال محدودیت های جدید قطعا می تواند منجر به کاهش ابتلا و قطع زنجیره بیماری شود.

زنجیره انتقال کرونا باید قطع شود ، در خانه بمانید

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، دکتر مینو محرز در مصاحبه با ایسنا با اشاره به محدودیت های جدیدی که قرار است از شنبه اول آذر ماه در کشور جهت مقابله با کرونا اعمال شود، گفت: اعمال محدودیت در تردد، تجمع و قرنطینه افراد مثبت 100 درصد به کاهش آمار بیماری کمک می کند. زیرا با این اقدامات زنجیره سرایت بیماری قطع می شود. برای کنترل کرونا باید زنجیره انتقال بیماری را قطع کرد.

وی تاکید کرد: فردی که کرونا مثبت است، اصلا نباید از خانه خارج شود. متاسفانه برخی این مسائل را رعایت نمی کنند. باید توجه کرد که فرد کرونا مثبت حتی اگر بدون علامت باشد، می تواند ویروس را انتقال دهد. بنابراین فرد کرونا مثبت چه با علامت و چه بی علامت اصلا نباید از خانه خارج شود. اگر علائم دارد، باید در خانه هم ایزولاسیون را رعایت کند، در اتاقی تنها باشد، تهویه هوای اتاق بسیار مهم است، ماسک بزند و فردی هم که از او مراقبت می کند، حتما باید ماسک بزند و دست هایش را مرتب بشوید.

محرز با بیان اینکه فرد کرونا مثبت حتی اگر بدون علامت باشد، اگر رعایت نکند، می تواند باعث مرگ دیگری شود، ادامه داد: باید زنجیره انتقال ویروس را قطع کرد. مردم باید در خانه بمانند تا میزان ابتلا کاهش یافته و بتوان به افراد بستری رسیدگی کرد و افرادی را که در نوبت بستری قرار دارند، بستری کنیم. متاسفانه با ادامه این فرایند فعلی میزان مرگ بالا می رود. اعمال این محدودیت ها قطعا می تواند منجر به کاهش ابتلا و قطع زنجیره بیماری شود.

وی در ادامه درباره میزان اثربخشی واکسن های کرونایی که از سوی چند شرکت در جهان ساخته شده است، گفت: به هر حال برخی شرکت هایی که در زمینه تولید واکسن کرونا اقدام کرده بودند، مراحل پایانی مطالعات بالینی را می گذرانند و ظاهرا واکسن فایزر که مطرح شد، 90 درصد موثر بوده است که این موضوع می تواند پایه ای برای ساخت واکسن سایر ویروس های RNA باشد. زیرا تا به امروز برای ویروس های RNA واکسنی ساخته نشده بود.

وی افزود: ویروس ها دو نوع هستند؛ یکی RNA و دیگری DNA. ویروس های DNA واکسن دارند، اما واکسن های RNA واکسن ندارند. ویروس هایی مانند ویروس اچ آی وی هم RNA هستند و نتوانستد برایش واکسن موثر ایجاد کنند. حال متدولوژی واکسن کرونا، پایه ای است که بتوان برای تمام ویروس های دیگری که RNA هستند واکسن ساخته و آن بیماری ها را هم کنترل کنند. زیرا کرونا هم مانند اچ آی وی ویروس RNA است.

محرز ادامه داد: امیدواریم این واکسن تولید شود. مراجع علمی هم این واکسن را امیدوارکننده می دانند. برخی شرکت های دیگری هم مانند آکسفورد نتایج امیدوارکننده ای از ساخت واکسن کرونا اعلام کردند و حتی اعلام کردند که تا پنج سال ایمنی می دهد که بسیار ایده آل است. البته باید تمام مراحل آزمایشگاهی این واکسن ها تمام شود و سپس مدارک شان را به مراجع بین المللی علمی ارائه دهند تا بعد از تایید این مراجع، نسبت به به تولید انبوه واکسن کرونا اقدام کنند.

وی همچنین گفت: در کشور ما هم روی ساخت واکسن کرونا کار می کنند که باید منتظر نتایج آن باشیم. در عین حال در حوزه داروهای گیاهی هم باید مراحل مطالعاتی متعددی طی شود. باید به صورت علمی در این حیطه ها کار شود و روی تعداد زیادی مطالعه شود تا بتوان درباره آن اظهارنظر کرد.

محرز تاکید کرد: اگر بخواهیم خوشبینانه فکر کنیم، واکسن کرونا در جهان تا دو سه ماه دیگر تایید می شود و بعد هم تولید انبوه آن مساله است. با اوضاعی که وجود دارد، نباید روی این واکسن ها حساب کنیم و باید خودمان خودکفا شویم. در حال حاضر بهترین راه مقابله با کرونا، پیشگیری و رعایت پروتکل های بهداشتی مانند فاصله گذاری فیزیکی، شستن دست و استفاده از ماسک است.

منبع: جام جم آنلاین

به "زنجیره انتقال کرونا باید قطع شود ، در خانه بمانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنجیره انتقال کرونا باید قطع شود ، در خانه بمانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید