دوز دوم واکسن کرونا به موقع تزریق می گردد، وقوع احتمالی پیک پنجم با کرونای هندی

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، خبرگزاری خبرنگاران- دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 ضمن اشاره به پروتکلهای درمانی بیماران کم علامت کرونا و چند توصیه به این بیماران، در عین حال به مباحثی درباره خاصیت آهنربایی در ناحیه تزریق واکسنهای کرونا، پاسخ داد.

دوز دوم واکسن کرونا به موقع تزریق می گردد، وقوع احتمالی پیک پنجم با کرونای هندی

به گزارش خبرگزاری وبلاگ خنده و شادی، دکتر عاطفه عابدینی در بخش دیگری از نشست خبری خود درباره مبتلایان غیر شدید به بیماری کرونا، گفت: بیماران غیر شدید علائم معمول کووید 19 مانند درد بدن، حدود 2 روز تب، سرفه غیر شدید دارند. درمانی که در ویرایش دهم پروتکل درمان در نظر گرفتیم براساس تجربیات خودمان و تحقیقات جهانی بود. ما برای درمان موارد غیر شدید و سرپایی فعلا درمان خاصی به جز درمان علامتی توصیه نکردیم. البته یک سری از بیماران در خطر بیشتر پیشرفت بیماری هستند و در عرض چند روز پیشرفت شدید بیماری دارند. این افراد شامل کسانی هستند که فشارخون بالا دارند، مسن هستند، دیابتی ها، افرادی که پیوند دریافت کردند و... شاید بنابر تجویز پزشک لازم باشد در فردی که با علائم خفیف مراجعه نموده اما در معرض خطر بوده است از داروهای سرپایی خوراکی و با توجه به بیماری زمینه ای فرد استفاده گردد.

چند توصیه به بیماران کم علامت کرونا

وی در این باره اضافه کرد: ما درمان خاصی برای موارد سرپایی توصیه نکردیم، اما به بیماران می گوییم اگر تب شما بیش از 3 روز طول کشید، مراجعه کنید و رادیولوژی ریه بگیرید. اگر تب قطع شد و دوباره برگشت یعنی درگیری ریه اتفاق افتاده است، اگر علائم سرفه بدتر می گردد یا بی اشتهایی رخ می دهد بسیار مهم است و باید سریعا به پزشک مراجعه نمایند.

عابدینی با اشاره به تمهید انجام شده برای بستری موقت بیماران در خیز چهارم کرونا در کشور ادامه داد: موضوع بستری موقت بسیار زیاد به بیمارانی که ممکن است از نظر روحی سختشان باشد در بیمارستان بستری شوند، یاری می نماید؛ البته به شرطی که از نظر بالینی امکان این موضوع وجود داشته باشد و ویزیت روزانه توسط پزشک هم انجام گردد.

وی در پاسخ به سوالی درباره زمان ایمنی زایی پس از تزریق واکسن کرونا، تاکید نمود: ما وقتی می توانیم بگوییم جامعه از واکسن سود برده است که ایمنی زایی ایجاد شده باشد و 70 تا 75 درصد مردم واکسینه شده باشند. برای تاثیر واکسن باید به این عدد برسیم و تامین واکسن از دغدغه های اصلی وزارت بهداشت است. واکسن ها در پلتفرم های مختلف تهیه می گردد و تاثیر واکسن ها در برابر واریانت های جدید خیلی تعیین نیست.

عابدینی گفت: پیش بینی ما این است که در صورت وقوع پیک پنجم کرونا این پیک با نوع هندی خواهد بود. اینکه بگوییم چون واکسن زدم پس ماسک را کنار بگذارم امکان پذیز نیست؛ چون هم ایمنی زایی جمعی با واکسن به درصد مورد نظر نرسیده است و هم از تاثیر واکسن در برابر ویروس های جهش یافته اطلاع دقیق نداریم. توصیه فعلی ما همچنان استفاده از ماسک است.

وی درباره نتایج کلینیکال ترایال واکسن کووایران برکت، اظهار کرد: کمیته علمی در تمام این جلسات به عنوان نماینده مردم و متخصصین حضور دارد. ما هم در جلسه اعلام نتایج بودیم که به زودی اعلام خواهد شد. نظر همه این است که باید با مردم صادق بود ولی از جانب من متخصص این واکسن نتایج خیلی خوبی دارد و تصمیمات درباره زمان تزریق آن به اطلاع خواهد رسید.

تداخل داروهای رقیق نماینده خون با واکسنهای کرونا؛ آری یا خیر؟

عابدینی در ادامه صحبتهایش تداخلهای دارویی با واکسنهای کرونا تاکید نمود: داروهای رقیق نماینده خون مثل وارفارین و آسپیرین هیچ تداخلی با واکسن ندارد و بر اساس دستورالعمل ترومبوز پس از واکسن اصلا حتی اگر کسی سابقه آمبولی ریه، لخته ریه و لخته در پا داشته باشد اصلا نمی گوییم واکسن نزند و احتمال چند در میلیون بروز لخته ربطی به داروهای رقیق نماینده خون و سابقه در آمبولی ندارد و احتیاج به قطع داروها نیست.

قارچ سیاه ربطی به کرونا ندارد

وی درباره مباحث مطرح در زمینه شیوع قارچ سیاه نیز شرح داد: بیماری قارچ سیاه یا موکورمایکوزیس بیماری جدیدی نیست که از هند آمده باشد. این بیماری همواره وجود داشته است و ربطی به کووید19 ندارد و در همه کشورها وجود دارد. بیماران دچار نقص ایمنی و بویژه مبتلایان به دیابت کنترل نشده در معرض خطر قارچ سیاه هستند. این بیماری قارچی در ریه، سینوس یا چشم فرد دچار نقص سیستم ایمنی، کسی که مدت طولانی کورتون مصرف نموده و دیابتی های کنترل نشده گسترش می یابد. این بیماری درمان تعیین خود را دارد و موضوع جدیدی نیست. باید بدانیم ارائه کورتون بی رویه در درمان کرونا اصلا لازم نیست و این موضوع را در ویرایش دهم پروتکل درمان اصلاح کردیم و توصیه کردیم مصرف داوهایی که سیستم ایمنی را تحلیل می دهد به حداقل برسانیم.

ماجرای خاصیت آهنربایی در ناحیه تزریق واکسن کرونا

عابدینی همچنین در پاسخ به سوالی درباره کیلیپ هایی در فضای مجازی که نشان میدهد در محل تزریق واکسن خاصیت آهنربایی ایجاد شده است نیز گفت: این شایعه در فضای مجازی رویت می گردد و توضیخات و توجیهات غیر علمی هم شنیده می گردد. واقعیت این است خود ما هم در حال کار بر این موضوع هستیم. این عارضه فقط در ایران رخ نداده است، این قضیه در هر برندی می توانست رخ دهد؛ حتی گروهی گذاشتیم بر این موضوع کار نمایند و توجیه علمی داشته باشیم. فرضیه ما این است که هیدروکسید آلومینیوم یا جیوه در این واکسن شاید توجیه این موضوع باشد. بعضی هم گفتند اصلا شاید این موضوع ربطی به واکسن نداشته باشد. این موضوع خطرناک نیست و موقت خواهد بود و مرگ و میر به دنبال نداشته است. تئوری هایی داریم اما باید صبر کنیم آنالیز کامل گردد. اگر بدانیم بروز خاصیت ذکر شده به خطر واکسن است شاید لازم باشد تعدیلاتی در ساختار واکسن رخ دهد اما این احتیاج به تحقیق و مستندات دارد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره واکسیناسیون زنان باردار گفت: درباره تزریق واکسن های موجود به زنان باردار فعلا توصیه ای نداریم اما باید تحقیقات کامل گردد ولی در بعضی کشورها که زنان باردار واکسینه شدند به نظر می رسد خطری به وجود نیامده البته به انتشار دستورالعمل جداگانه احتیاج است.

بروز دیابت در بعضی بهبودیافتگان کرونا

دبیر کمیته علمی ستاد کرونا با اشاره به جریان واکسن هراسی نیز گفت: این امر برای ما نگران نماینده است. بعضی عقیده دارند واکسن امر جدیدی است که افراد را با آن کنترل می نمایند. این که چه واکسنی بزنیم و چه واکسنی بهتر است همواره گفته می گردد بهترین واکسن چیزی است که در اختیار شما است. عوارض کرونا بالا است و حتی به تازگی فهمیدیم بعضی بعد از بهبود کرونا به دیابت مبتلا شدند زیرا ممکن است کرونا بر سلول پانکراس اثر بگذارد و فراوری انسولین مختل گردد و حتی گاهی اوقات التهابات موجب سکته قلبی ومغزی می گردد. پس وقتی با چنین بیماری طرف هستیم که ابعاد ناشناخته دارد هر عقل سالمی بین عوارض کرونا و عوارض تزریق واکسن، ترجیح می دهد واکسن دریافت کند.

وی تاکید نمود: مگر می گردد واکسن بدون عارضه باشد، عارضه از تب خفیف، درد بدن تا عوارض شدید غیر شایع را شامل می گردد. نمی گوییم واکسن ها عارضه ندارند اما بیش از 90 درصد عوارض خفیف و قابل درمان هستند. درباره عوارض شدید هم در صورت آگاهی خیلی از آنها قابل درمان است . اگر به درصد اطمینان واکسیناسیون 70 یا 50 درصد جامعه نرسیم نمی توانیم برای امنیت کسانی که واکسن زدند را هم فراهم کنیم پس تزریق واکسن برای سلامت خودمان و هموطنانمان است.

عابدینی اضافه کرد: از بروز و شیوع کووید یک سال و اندی می گذرد و پیشگیری از شیوع بیماری با واکسن از نظر علمی و اجتماعی لازم است. ما باید بتوانیم مدارس و دانشگاه ها را باز کنیم، ماسک ها را برداریم و به زندگی عادی بازگردیم.

و اما عوارض احتمالی واکسنها

عابدینی درباره عوارض احتمالی واکسن ها نیز بیان نمود: عوارض بر اساس اینکه تکه ای از ویروس یا ویروس کشته شده به بدن تزریق گردد، متفاوت است. از طرف دیگر سیستم ایمنی هر فرد پیچیدگی خاص خود را دارد و نمی توان گفت تزریق یک واکسن مشترک به دو نفر، عوارض کاملا مشترک خواهد داد. اگر کسی داروهایی مصرف می نماید که سیستم ایمنی اش سرکوب گردد، قطعا ما توصیه به مصرف واکسن با پلتفرم کشته شده می کنیم اما این به معنی آن نیست که اگر سایر واکسن ها را تزریق کند اتفاق بدی برایش می افتد.

وی اضافه کرد: پلتفرم های ساخت واکسن های داخلی هم متفاوت است و این باعث غرور هر ایرانی است. بر همین اساس عوارض و تاثیر واکسن های داخلی هم متفاوت است. درباره تاثیر آن ها بر موتاسیون ها نمی توان قاطع نظر داد، اما به هر حال هر واکسن کرونایی با هر پلتفرمی با هر برندی در مقابل مرگ ناشی از کووید19 بسیار موثر است و دغدغه ما هم همین است که مرگ را کاهش دهیم. اما درباره ابتلای به بیماری ممکن است پاسخ های متفاوتی بدهند.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا وزارت بهداشت در توزیع واکسن های وارداتی تفاوتی قائل می گردد یا خیر، اظهار کرد: قطعاً ساختار واکسن ها با یکدیگر تفاوت دارد و توصیه ما این است که برای کسانی که دچار نقص ایمنی هستند و از داروهای نقص ایمنی استفاده می نمایند واکسن کشته شده استفاده گردد. اما هیچ وقت در توزیع واکسن ها به لحاظ برند، اولویت قائل نمی شویم.

عابدینی اضافه کرد: هیچ اندیکاسیونی برای واکسن نداریم که بگوییم مطلقا نباید واکسن تزریق گردد مگر اینکه نوبت اول واکسن زدید و واکنش شدید یا لخته در بدنتان ایجاد شده است. البته در خیلی موارد احتیاط می کنیم و شاید در افراد مصرف نماینده بعضی داروهایی که نقص سیستم ایمنی ایجاد میکند، بگوییم دُز دارو را برای تزریق واکسن به مدت چند روز کاهش دهند. در خصوص بچه ها هم به تازگی در جهان بعضی برندها در قالب کلینیکال ترایال به بچه ها تزریق می گردد ولی با توجه به اینکه کرونا در اطفال خفیف تر است احتیاج به حساسیت بیشتری داریم.

منبع: خبرگزاری آریا

به "دوز دوم واکسن کرونا به موقع تزریق می گردد، وقوع احتمالی پیک پنجم با کرونای هندی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوز دوم واکسن کرونا به موقع تزریق می گردد، وقوع احتمالی پیک پنجم با کرونای هندی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید