دوحه و ریاض به آشتی نزدیکتر شده اند؟

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، ایسنا نوشت: منابع اعلام کردند که وزیر خارجه قطر در سفری اعلام نشده طی ماه میلادی گذشته به ریاض رفته است.

دوحه و ریاض به آشتی نزدیکتر شده اند؟

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سفر محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر به ریاض طی ماه گذشته میلادی برای دیدار با مقام های ارشد عربستان اجرا شده است.

هنوز معین نیست که آیا این سفر که نخستین بار از سوی روزنامه وال استریت ژورنال از آن خبر داده شد، شامل دیدارهای رودر رو با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نیز بوده یا خیر.

در همین حال، یک مسئول عربی در مصاحبه با روزنامه وال استریت ژورنال گفت که محمد بن عبدالرحمن آل ثانی طی این سفر به ریاض پیشنهاد غافلگیرکننده ای برای پایان دادن به اختلافات میان دو کشور داد.

وی شرح داد: این وزیر قطری به آنها گفت که ما آماده قطع روابط با اخوان المسلمین در مقابل ازسرگیری روابط میان قطر و عربستان هستیم.

از سوی دیگر، کریس مورفی، سناتور آمریکایی گفته که سفر وزیر خارجه قطر به عربستان یک اقدام مهم است که نشان دهنده آمادگی دو کشور برای گفتگو محسوب می شود.

وی ادامه داد: دستکم، فکر می کنم که به نظر می رسد عربستان صادقانه تلاش می کند تا راهی را برای برون رفت از این بن بست با قطر بپیماید.

عربستان، امارات، بحرین و مصر روابط دیپلماتیک و تجاری خود را با قطر در ژوئن 2017 قطع کرده و این کشور را به حمایت از تروریسم متهم کردند.

کویت و آمریکا تلاش کرده اند تا بین دو کشور میانجی گری کنند.

یکی از منابع آگاه گفت که ایالات متحده و کویت تمایل دارند که این تنش کاهش یابد و این دو کشور به اعتمادسازی مجدد میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس کمک کرده اند.

نامه عمان به قطر

از سوی دیگر و در حالی که گزارش هایی از سفر محرمانه وزیر قطری به ریاض مطرح می شود، قطر پنج شنبه شب پیام مکتوبی را از سوی عمان دریافت کرد.

وزارت خارجه قطر در بیانیه ای گفت که محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر نامه ای را از یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان دریافت کرده است.

وزارت خارجه قطر شرح داد که در این نامه، به روابط دوجانبه میان دو کشور و راه های تحکیم مناسبات پرداخته شده است.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "دوحه و ریاض به آشتی نزدیکتر شده اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوحه و ریاض به آشتی نزدیکتر شده اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید