کشف سیاره ای که در آن سنگ از آسمان می بارد

به گزارش وبلاگ خنده و شادی به نقل از سی بی اس نیوز، محققان سیاره ای رصد کرده اند که زندگی در آن بسیار سخت تر از زندگی روی زمین در 2020 میلادی است.

کشف سیاره ای که در آن سنگ از آسمان می بارد

K2-141b یک سیاره بسیار داغ در فاصله چند صد سال نوری با زمین است که اقیانوس های آن از گدازه های مذاب هستند ، سرعت باد در آن از صوت هم بیشتر است و بارش های سنگی در آن رخ می دهد. ستاره شناسان معتقدند K2-141b یکی از عجیب ترین نمونه سیارات فراخورشیدی است که تا به امروز کشف شده است.

طبق پژوهشی که در نشریه Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر شده، محققان دانشگاه های مک گیل، یورک و موسسه علوم هندوستان جزئیات این سیاره را کشف کرده اند که در فاصله بسیار نزدیک به ستاره خود واقع شده است و بخش اعظم آن اقیانوس هایی از مواد مذاب است.

آنها متوجه شدند دمای اتمسفر این سیاره مشابه زمین بسیار عجیب است و به نظر می رسد سطح، اقیانوس ها و جو آن از یک عنصر مشترک یعنی سنگ تشکیل شده است.

محققان هنگام تحلیل الگوهای درخشندگی این سیاره متوجه شدند در دوسوم آن همیشه روز است. این امر نشان می دهد یک سمت سیاره همیشه رو به ستاره ای است که دور آن مدار می زند. در این بخش داغ از K2-141b دما بیش از 5400 فارنهایت است. در چنین دمایی نه تنها صخره ها ذوب بلکه تبخیر می شوند و در نتیجه اتمسفر آن غیر قابل سکونت است.

باقیمانده سیاره در تاریکی محض فرو رفته و دمای آن 328- درجه فارنهایت می رسد. در K2-141b سدیم، مونوکسید سیلیکون و دی اکسید سیلیکون به بخار معدنی تبدیل می شوند و بادهای مافوق صوت با سرعت 3100 مایل برساعت آنها را به قسمت تاریک سیاره می برند. در آنجا سنگ ها به اقیانوس مواد مذاب می بارند.

محققان امیدوارند پس از ارسال تلسکوپ فضایی جیمز وب به فضا در 2021 میلادی، مشاهدات بیشتری انجام دهند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کشف سیاره ای که در آن سنگ از آسمان می بارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سیاره ای که در آن سنگ از آسمان می بارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید