طراحی پستانک هوشمند برای نظارت بر سلامت نوزاد

محققان دانشگاه کالیفرنیا، سن دیه گو پستانک هوشمندی طراحی کردند که قادر است میزان قند خون نوزاد را با استفاده از بزاق اندازه گیری کند.

طراحی پستانک هوشمند برای نظارت بر سلامت نوزاد

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری ساینس دیلی، این پستانک هوشمند بر این اساس عمل می نماید که میزان قند موجود در بزاق با قند موجود در جریان خون رابطه دارد.

هنگامی که نوزاد پستانک را می مکد، مقداری از بزاق او به وسیله یک لوله باریک به درون پستانک وارد می گردد. درون این ابزار، آنزیمی که روی یک الکترود نواری واقع شده است، قند موجود در بزاق را به پالس های الکتریکی ضعیف تبدیل می نماید. این سیگنال ها به طور بی سیم برای یک برنامه تلفن همراه ارسال می شوند و این برنامه با تجزیه و تحلیل سیگنال، مقدار قند موجود در خون نوزاد را اندازه گیری می نماید.

در آزمایشات اولیه، این ابزار علاوه بر اندازه گیری قند خون نوزادان، تغییرات میزان قند خون داوطلبان بالغ مبتلا به دیابت نوع یک را نیز با دقت بالایی اندازه گیری کرد. ممکن است با بهبود این فناوری امکان اندازه گیری نشانگرهای زیستی مرتبط با سایر بیماری ها نیز فراهم گردد.

در حال حاضر برای اندازه گیری قندخون نوزادان با استفاده از یک شیوه غیرتهاجمی، چاره ای جز مراجعه به بیمارستان و استفاده از حسگرهای پوستی وجود ندارد. این حسگرها گلوکز موجود در مایع بین سلولی پوست را اندازه گیری می نمایند.

محققان امیدوارند در آینده نزدیک بتوانند از این فناوری هوشمند به عنوان یک شیوه غیرتهاجمی متداول برای اندازه گیری قند خون نوزادان بهره بگیرند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Analytical Chemistry منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "طراحی پستانک هوشمند برای نظارت بر سلامت نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی پستانک هوشمند برای نظارت بر سلامت نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید