شش پیشنهاد فوق العاده، برای آمادگی بدن در استقبال از بهار

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، حالا که به استقبال بهار می رویم، خوب است از بهار در تقویم خورشیدی چینی مطلع شوید.

شش پیشنهاد فوق العاده، برای آمادگی بدن در استقبال از بهار

دانه های وانیل، دارچین یا چای سیاه، یاری می نمایند تا در فصل بهار، بدن تان شروعی عالی و پرانرژی را تجربه کند.

پوره برنج و تخم صدساله تخم صدساله نوعی غذای چینی است که در آن از تخم اردک، مرغ یا بلدرچین استفاده می نمایند. تخم ها را در خاکستر، خاک رس، نمک و سبوس برنج می خوابانند و به مدت چند هفته یا چند ماه به همین شکل نگهداری می نمایند.

تقویم خورشیدیِ بیست وچهاربخشیِ چینی، شامل دوره های دوهفته ای است که دو هزار سال پیش به وسیله مردم چین باستان ابداع شد و بر اساس شرایط اقلیمی تنظیم شده است. این مجموعه مقالات هر بخش از این تقویم را به دقت آنالیز می نماید و راه چاره های عملی و خردمندانه ارائه می دهد تا از هر زمان از سال، به مناسب ترین شکل بهره ببرید.

زمانِ شروع بهار ، در تقویم چینی بین سوم تا پنجم فوریه -هفدهم تا نوزدهم بهمن ماه- است. هوا هنوز سرد و تا اعتدال بهاری یا شروع فروردین ، چهل وپنج روز مانده است. در این دوره، زمین به مقدار کافی گرما جذب نموده است طوری که نشانه هایی از حیات در آن ظاهر می گردد. حشرات جنب وجوش خود را شروع نموده و ماهی ها با هیجان بیشتری زیر یخ شنا می نمایند.

زنجبیل و روغن علف وِتیوِر خس خس یکی از برترین راه ها برای گرم کردن پا در زمان سرما است.

به نظر شما ریتم طبیعی و ندای درون بدن انسان با سایر مخلوقات تفاوت دارد؟ ازنظر طب سنتی چینی و تئوری تقویم خورشیدی چینی، جواب این سؤال منفی است. پس در این زمان، هم باید زودتر از خواب بیدار شویم تا انرژی یانگ انرژی بخش نَرینه یا مردانه را از خورشید دریافت کنیم و هم، سبزی های بهاری مصرف کنیم تا بدن مان مجددا تغذیه و پرانرژی گردد.

مفهوم پنج عنصر بخشی از سیستم تقویم چینی است.

از نظر علمی، نحوه حرکت خورشید، شرایط تمام موجودات زنده کره زمین و چهارفصل را تنظیم می نماید. روال تغییرات در کشاورزی، رژیم غذایی، مقدار سلامتی و حتی بیماری هایی که ممکن است در طول سال به آن دچار شویم، همگی به نوعی با شرایط خورشید در ارتباط هستند. درواقع سیستم تقویم چینی، نمونه کاملی از عقیده کهن این سرزمین درباره هماهنگی میان آسمان، زمین و موجودات زنده است.

در تقویم چینی بیست وچهار بخش وجود دارد : شش بخش، برای هر فصل. بااین وجود دو بخش از تقویم بانام بهار شروع می گردد. به عبارت دیگر، فصل بهار دو بار شروع می گردد. چرا این طور است؟

جواب سوال بالا به درک این فلسفه چینی مرتبط است که می گوید، عینی و نامریی یا طبیعی و فوق طبیعی ، هم زمان وجود دارند. به عنوان مثال چینی ها سن نوزاد تازه متولدشده را از زمانی محاسبه می نمایند که در رحم مادر بوده است، نه از بدوِ تولد.

پوره برنج و تخم صدساله تخم صدساله نوعی غذای چینی است که در آن از تخم اردک، مرغ یا بلدرچین استفاده می نمایند. تخم ها را در خاکستر، خاک رس، نمک و سبوس برنج می خوابانند و به مدت چند هفته یا چند ماه به همین شکل نگهداری می نمایند.

در این تقویم، شروع بهار به دوره نهفتگی فصل اشاره دارد و اعتدال بهار زمان بلوغ آن را نشان می دهد. این دو بخش معمولاً چهل وپنج روز با یکدیگر فاصله دارند؛ همان طورکه بین تشکیل نطفه و تولد نوزاد، فاصله دویست و هشتادروزه وجود دارد.

مفاهیمی مثل : یین و یانگ بخش زنانه و مردانه در فلسفه چین ، عینی و نامریی، و پنج عنصر، همگی بخشی از تئوری های تقویم خورشیدی چینی هستند. پنج عنصر، به فلز، چوب، آب، آتش و خاک اشاره دارد. بهار زیرمجموعه عنصر چوب است و درنتیجه به کبد و غذاهای تند مرتبط است.

در اینجا چند پیشنهاد ساده گفته شده است که یاری می کند تا بدن تان برای استقبال از فصل بهار آماده گردد، و آن را از شر سموم جمع شده و کسالتِ حاصل از فصل زمستان خلاص کند:

تکنیک برس خشک: از یک برس نرم با موی طبیعی حیوانات بهره ببرید و آن را به صورت دورانی روی کف دست ها و پاها، ساق پا و ران ها بکشید. این کار به بهبود سیستم گردش خون، بیدار شدن حس ها و خارج شدن سموم از بدن یاری می نماید. ازطرفی سلول های مرده پوست را پاک نموده و پوست را زیباتر و خوش رنگ تر می سازد.

شانه زدن مو: موها را با استفاده از یک برس چوبی شانه بزنید و با یاری آن پوست سر را ماساژ دهید، از بالا تا بخش میانیِ پشت سر. بعلاوه می توانید آن را با انگشتان تان نیز به آرامی ماساژ دهید.

سوپ برنج: در فصل بهار، یکی از برترین غذاها برای بدن پوره برنج است. پوره، نوعی سوپ برنج است که از دانه ها و انواع غلات تهیه می گردد. غلات را بگذارید تا به مدت دو ساعت یا یک شب خیس بخورند. سپس روی حرارت کم بپزید تا سوپی غلیظ و مغذی و یک غذای انرژی زایِ بهاری تهیه گردد.

ادویه های بهاری: موسیر، پیاز، تره فرنگی و سیر جز برترین چاشنی ها برای این فصل هستند. از این ادویه ها مرتب بهره ببرید تا بدن تان گرم شده و سرمای زمستان از آن خارج گردد.

چای : دانه های وانیل، دارچین یا چای سیاه یاری می نمایند تا در فصل بهار، بدن تان شروعی عالی و پرانرژی را تجربه کند.

قفسه سینه: برای کسانی که معمولا به سرماخوردگی مبتلا شده یا در این فصل همواره سرفه می نمایند، روغن چوب صندل یا روغن کُندُر را روی مرکز قفسه سینه بمالید تا از نفوذ سرما به ریه های تان جلوگیری گردد.

حمامِ پا: زنجبیل و روغن علف وِتیوِر خس خس یکی از برترین راه ها برای گرم کردن پا در زمان سرما است. علف وتیور نوعی گیاه بسیار مفید برای احیای خاک و از ناحیه گرمسیری است. در واقع علف بومی هندوستان است که از ریشه آن روغنی خوشبو می گیرند و درزمینه عطرسازی، کاغذسازی، صنایع دستی کاربرد دارد.

منبع: فوت و فن

به "شش پیشنهاد فوق العاده، برای آمادگی بدن در استقبال از بهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شش پیشنهاد فوق العاده، برای آمادگی بدن در استقبال از بهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید