زنگ خطر شیوع آنفلوآنزای پرندگان؛ راه های پیشگیری چیست؟

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، دامپزشکی مازندران هشدار های بهداشتی را در خصوص اقدامات پیشگیرانه برای بروز و احتمال شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان خاطرنشان کرد.

زنگ خطر شیوع آنفلوآنزای پرندگان؛ راه های پیشگیری چیست؟

به گزارش خبرنگار گروه استان های وبلاگ خنده و شادی از ساری،دکتر شکری رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری های طیور دامپزشکی مازندران گفت: با توجه به در پیش بودن فصل سرما و لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز و انتشار بیماری مشترک آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان توصیه های بهداشتی را برای جوامع هدف عموم شهروندان و مرغداران استان جهت بهره برداری اعلام می کنیم.

ویروس تحت تیپ H5N8 آنفلوآنزای پرندگان عمدتاً پرنده ها را مبتلا کرده و تا کنون هیچ گزارشی از ابتلای انسان در ایران و جهان به این تیپ وجود نداشته است.

در مورد ویروس های آنفلوآنزا هیچ چیزی را نمی توان به صورت قطعی اعلام نمود، ممکن است ویروسی که در انسان ایجاد بیماری نمی کند بتواند بعد از مدتی از طریق جهش یا بازآرایی به ویروس بیماریزا برای انسان تبدیل شود.

جهت پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان لازم است مردم و بویژه بچه ها از تماس با پرندگان وحشی و بومی به شکل ذبح شده و یا زنده خودداری کنند.

به محض مشاهده پرنده وحشی یا بومی تلف شده، ضمن خودداری از تماس با آن، موضوع را سریعاً به ادارات دامپزشکی اطلاع تا از طریق کارشناسان مربوطه مورد بررسی قرار گیرد.

به بچه ها خود توصیه کنید از بازی کردن با پرندگان موجود در فضا های باز جداً خودداری کنند.

راه اصلی انتقال بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از طریق تماس با پرندگان و یا مدفوع و ترشحات آن ها است و احتمال انتقال از طریق خوردن محصولات طیور آلوده نزدیک به صفر می باشد.

طیور مبتلا به آنفلوآنزای پرندگان و محصولات آن ها پس از تائید بیماری از طریق سازمان دامپزشکی در محل کانون بیماری معدوم و وارد بازار نمی شوند.

اصولاً پختن گوشت مرغ و تخم مرغ باعث از بین رفتن بسیاری از میکروب ها از جمله ویروس آنفلوانزای پرندگان می شود.

به منظور رعایت اصول بهداشت فردی لازم است بعد از تماس با محصولات طیور، دست ها با آب گرم و صابون بطور کامل شسته و یا ضد عفونی شود.

بهداشت فردی ایجاب می کند که بعد از پاک کردن گوشت طیور و یا تماس با محصولات طیور، نسبت به شستشو و ضد عفونی کردن وسایل و سطوح تماس، اقدام شود.

برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، از قرار دادن قفس پرندگان زینتی موجود در منزل در محل های باز و در دسترس پرندگان وحشی خودداری کنید.

در زمان اعلام بیماری آنفلوآنزای پرندگان تا حد امکان از خرید پرندگان زنده زینتی خودداری کنید.

در زمان اعلام بیماری آنفلوآنزای پرندگان از خرید پرنده زینتی از افراد دوره گرد یا محل های غیر مجاز جداً خودداری کنید.

در صورت خرید پرندگان زینتی از مراکز مورد تائید سازمان دامپزشکی کشور، لازم است این پرندگان حداقل بمدت 2 هفته در محل جداگانه نگهداری شوند و در صورت احراز سلامتی، انتقال یابند.

توصیه اکید می شود که فقط محصولات طیور مورد تائید سازمان دامپزشکی کشور خریداری شود و از خرید گوشت مرغ، تخم مرغ بدون هویت و یا فاقد مجوز از سازمان دامپزشکی خودداری شود.

در صورت مشاهده علائم بیماری در افراد دارای سابقه تماس با پرندگان لازم است در اسرع وقت به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه شود.

مرغداران برای پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به هر طریق ممکن از ارتباط پرندگان داخل سالن مرغداری و دان و آب مصرفی آن ها با پرندگان وحشی و آزاد پرواز و نیز سایر حیوانات جلوگیری کنند.

هر گونه جاذبه ای برای پرندگان وحشی مثل ریخت و پاش دان و رها ساختن کود در محوطه و نیز وجود آبگیر یا استخر در مرغداری، زمینه را برای انتقال ویروس آنفلوآنزای فوق حاد به مرغداری فراهم می کند.

بمنظور جلوگیری از انتقال ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به مرغداری از هر گونه رفت و آمد غیر ضروری جلوگیری کرده و در صورت ضرورت، خودرو قبل از ورود مورد ضد عفونی قرار گرفته و راننده به هیچ وجه از خودرو پیاده نشود.

تعویض کفش و لباس برای پرسنل و بازدید کنندگان هنگام ورود به مزرعه و سالن های مرغداری احتمال انتقال مکانیکی ویروس آنفلوانزا را به حداقل می رساند.

رعایت اصول قرنطینه جهت پیشگیری از آنفلوآنزای پرندگان در هنگام ورود به سالن به مراتب از درب ورودی مرغداری با اهمیت تر است.

به منظور جلوگیری از آلوده شده طیور خود از غیر آلوده بودن همه وسایل، مواد، آب، دان و افراد ورودی به سالن اطمینان حاصل کنند.

برای کنترل بیماری آنفلوآنزای پرندگان از ورود خودرو های حمل تخم مرغ به داخل مرغداری اکیداً خودداری کنید و تخم مرغ های تولیدی را با رعایت اصول قرنطینه در درب مرغداری تحویل کنند.

بمنظور پیشگیری از انتشار بیماری آنفلوآنزای پرندگان لازم است شما و افراد شاغل در مرغداری از حضور در واحد های دیگر پرورش طیور، بازار پرندگان زنده و پارک پرندگان و نیز حضور در اجتماعات مرغداران از قبیل نمایشگاه و همایش ها بویژه در زمان همه گیری بیماری خودداری کنند.

بمنظور به حداقل رساندن خسارات احتمالی مربوط به بیماری آنفلوآنزای پرندگان، گله خریداری شده را حتماً بیمه کنید.

یکی از راه های مهم انتقال آنفلوانزای پرندگان خرید مواد اولیه یا دان آلوده از محل های نامشخص و آلوده می باشد.

برای جلوگیری از انتشار بیماری آنفلوآنزا بمحض بروز تلفات، اداره دامپزشکی شهرستان را مطلع کنید.

رها کردن تلفات در فضای بیرون سالن (اعم از داخل مرغداری و یا خارج آن) به نحوی که در دسترس پرندگان وحشی و سایر حیوانات قرار گیرد سبب انتشار گسترده آنفلوآنزای پرندگان می شود.

با توجه به نقش کود در انتشار گسترده بیماری آنفلوآنزای پرندگان تا اطلاع ثانوی از حمل و نقل کود مرغی جداً خودداری کنید.

تا اطلاع ثانوی از جوجه ریزی در اطراف کانون های آلوده، منطقه ها متراکم و اطراف دریاچه ها، سدها، آبگیر ها و تالاب ها، مرداب ها و نیز در واحد های چند سنی خودداری کنید.

بمنظور اطمینان از اجرای دقیق و صحیح اقدامات بهداشتی و قرنطینه ای، کلیه نکات لازم جهت پیشگیری از آنفلوآنزای پرندگان بایستی با زبانی ساده و شفاف و بطور مستمر به تمام افراد شاغل و مرتبط با مرغداری تان آموزش داده شود.

س

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "زنگ خطر شیوع آنفلوآنزای پرندگان؛ راه های پیشگیری چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ خطر شیوع آنفلوآنزای پرندگان؛ راه های پیشگیری چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید