خود بیمار پنداری در دوران کرونا افزایش یافته است

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، ایرنا/ رییس بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری شیراز با بیان اینکه 80 درصد موارد خود بیمار انگاری ناشی از افسردگی است، گفت: در شرایط کنونی همه گیری کرونا نیز عده ای از افراد جامعه با این مشکل روبرو بوده و با هر نوع بدن درد یا حالت های سرماخوردگی، خود را مبتلا به کرونا می دانند.

خود بیمار پنداری در دوران کرونا افزایش یافته است

لیلا رازقیان دوشنبه با بیان اینکه متاسفانه در حوزه بیماری های روانی، عفونی و پوستی با انگ زیاد روبرو هستیم، اظهار کرد: برای انگ زدایی در جامعه به تغییر نگرش از سوی افراد جامعه احتیاج است که این احتیاج به یاری صاحب نظران دارد؛ از همین رو می طلبد متولیان امر اقدامات پیشگیرانه در حوزه بهداشت روانی مرتبط با کرونا را در جامعه افزایش دهند و اطلاع رسانی های گسترده ای انجام گردد.

وی در مورد انگ کرونا گفت: فشار ناشی از انگ بیماری، ترس های کلیشه ای آسیب زا را تقویت می نماید و گفته می گردد انگ ناشی از کرونا از خود کرونا دردناکتر و رنج روانی که افراد مبتلا متحمل می شوند، شدیدتر از علایم جسمانی است.

به گفته این روانپزشک، اشتغال ذهنی فرد و اعتقاد مبنی بر ابتلا به بیماری، احساسات جسمی را تشدید می نماید، همچنین این افراد هر علایمی مثل هر نوع بدن درد و کاهش انرژی را به کرونا ارتباط می دهند، حتی با وجود اطمینان بخشی کادر درمانی نیز قانع نمی شوند، البته 80 درصد این موارد ناشی از افسردگی است.

رییس بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری اضافه نمود: همه ما یک سری باورها و اعتقادات داریم که سر منشاء قضاوت هایمان هستند و بر نحوه تعامل ما با محیط، اثر می گذراند اما در صورتی که این باورها بر اساس اطلاعات غلط باشد، به انگ اجتماعی دامن می زند.

رازقیان در مورد ارتباط فشارهای روانی با سلامت روان اظهارکرد: فشارهای روانی همیشه به شکل یک بیماری خاص بروز پیدا نمی نماید، افراد جامعه امروزه با تنشی روزانه روبرو هستند که با فشارهای مالی و معیشتی هم همراه شده است یعنی ما نباید تنها به دنبال آثار آن در کلینیک ها و آسیب های روانی خاص باشیم بلکه آثار کرونا در زندگی تک تک افراد جامعه و روان خانواده ها به شکل های مختلف دیده می گردد.

وی کاهش انگیزه، امید و فرسودگی ناشی از تکرار اخبار ناامیدنماینده را از جمله تهدیدهای کنونی سلامت روان جامعه برشمرد و ادامه داد: این چالش ها به آثار مخرب بعدی سلامت روان جامعه منجر می گردد که مانع پویایی خواهد بود بنابراین نهادهای مختلف در سطح کلان باید به بهبود این فرسودگی روانی یاری نمایند تا با امیدوار شدن مردم، روحی تازه در کالبد جامعه دمیده گردد.

رییس بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری با اشاره تاثیر قرنطینه بر احساس حبس شدن، تنهایی و اضطراب، ایجاد حس خشم، گیجی، ناامیدی و خستگی و افزایش خطر برای بچه هایی که شاهد بعضی خشونت ها در خانواده هستند، گفت: این مسایل برای افرادی که دارای معلولیت هستند یا در خانواده های پر جمعیت زندگی می نمایند، پیچیده تر بوده و آمارها حاکی از افزایش اختلاف زناشویی و طلاق در دوران پاندمی کرونا بوده است.

رازقیان در مورد انواع مشکلاتی که گریبانگیر بیماران اعصاب شده است، بیان نمود: همچنین شیوع بیماری های اعصاب و روان در افراد مستعد، افزایش یافته است، افزایش احتیاج به تخت بستری، افزایش مصرف مواد و شرایط مالی نیز در گسترش زمینه های ابتلا به بیماری های اعصاب موثر بوده و این شرایط کنترل بیماری در بیمارستان های اعصاب و روان را نیز سخت تر می نماید.

وی یادآور شد: شرایط خاص بیماران و رعایت نکردن بهداشت، استفاده نکردن از ماسک و وسایل شخصی، طولانی بودن بستری ها، همچنین نبود توانایی در گزارش به موقع علایم، شرایط کادر درمان را در مراکز درمانی بیماران اعصاب و روان سخت تر می نماید.

منبع: همگردی

به "خود بیمار پنداری در دوران کرونا افزایش یافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خود بیمار پنداری در دوران کرونا افزایش یافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید