خبرنگاران چرا مرحله نخست سود سهام عدالت به حساب بعضی از سهامداران واریز نشد؟

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، تهران - خبرنگاران - مدیر سیستم های تسویه و پرداخت شرکت سپرده گذاری مرکزی به علت عدم واریز سود سال 98 سهام عدالت به حساب بعضی از سهامداران اشاره نمود و گفت: مشمولان سهام عدالت بهتر است برای دریافت سود سهام عدالت در سامانه سجام ثبت نام نمایند.

خبرنگاران چرا مرحله نخست سود سهام عدالت به حساب بعضی از سهامداران واریز نشد؟

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار مالی وبلاگ خنده و شادی، در روزهای پایانی سال 99 نخستین مرحله از واریز سود سال 98 سهام عدالت به حساب سهامداران پرداخت شد، در این میان سهامدارانی بودند که با تماس به این خبرگزاری اعلام کردند با وجود دریافت سود سهام عدالت در سال های گذشته اما سال جاری تا به امروز هیچ سودی به حساب آنها پرداخت نشده است و حتی نسبت به صحت و درستی شماره شبای ارائه شده برای دریافت سود اطمینان خاطر دارند، در این زمینه حسین قشمی امروز (سه شنبه) در گفت و گو با خبرنگار مالی وبلاگ خنده و شادی در واکنش به صحبت بعضی از مشمولان سهام عدالت که در نخستین مرحله از واریز سود سهام عدالت، سودی به حساب آنها پرداخت نشده است، گفت: واریز سود سهام عدالت در سال های گذشته به وسیله سازمان خصوصی سازی به شماره شبای سرپرست خانوارها صورت گرفته است.

وی گفت: اکنون برای پرداخت سود، شماره شبا را راستی آزمایی می کنیم و شماره شبای افراد باید متعلق به فردی باشد که دارای سهام عدالت است، این اقدام به وسیله کدملی افراد مورد کنترل قرار می گیرد.

قشمی اعلام نمود: از 49 میلیون نفر که دارای سهام عدالت بودند، حدود 44 میلیون نفر در لیست واریز سود سهام عدالت قرار داشتند که براساس آمار ارائه شده سود سهام عدالت سال 98 در اسفند ماه برای حدود پنج میلیون نفر پرداخت نشده است.

علت عدم واریز سود سهام عدالت به حساب بعضی از سهامداران

مدیر سیستم های تسویه و پرداخت شرکت سپرده گذاری مرکزی به دلیل عدم واریز سود سهام عدالت سال 98 بعضی از مشمولان سهام عدالت اشاره نمود و گفت: بیش از سه میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت فوت شده اند و به دلیل اینکه حساب این افراد بسته شده است نمی توان سودی را برای آنها واریز کرد، این موضوع باعث خروج این افراد از لیست واریزی های سود سهام عدالت شد.

وی گفت: در واریز سود سهام عدالت حدود دو میلیون نفر از سهامداران هم با مشکل عدم تطابق کدملی با شماره شبای بانکی آنها روبرو بودیم.

قشمی با بیان اینکه بعد از واریز سود سهام عدالت، بانک ها لیست افرادی که در واریزی با مشکل روبرو بودند را به شرکت سپرده گذاری ابلاغ کردند، اضافه کرد: تعدادی که در اسفند ماه برای آنها سود واریز نشده است چشمگیر نیست و اسامی آنها دوباره به شرکت سپرده گذاری برگشت خورده است.

مدیر سیستم های تسویه و پرداخت شرکت سپرده گذاری مرکزی با اشاره به اینکه تا زمانی که کد ملی با شبای بانکی افراد مطابقت نداشته باشد به هیچ عنوان اجازه واریز سود سهام عدالت را برای این افراد نداریم، ادامه داد: راه های مختلفی در اختیار سهامداران قرار گرفته بود تا شماره شبا را تغییر دهند، تعداد زیادی از سهامداران براساس پیگیری های صورت گرفته و انجام اقدامات لازم این موضوع را به انتها رساندند و شماره شبای خود را اصلاح کردند.

عدم امکان واریز به حساب های راکد

وی به مشکلاتی که مانع از واریز سود سال 98 سهام عدالت به حساب سهامداران شد تاکید نمود و گفت: سود تعلق گرفته به سهامداران به حساب افرادی که راکد بود واریز نشد و طبق قانون همه بانک ها پول افرادی که حساب آنها راکد بوده را برگشت زدند و این موضوع به عنوان یک مکانیزم مشترک بین بانک ها پیگیری شد.

شماره شبای نامعتبر حساب های با دو امضا

قشمی با اشاره به اینکه برای بعضی دیگر از افراد شماره شبای ارائه شده نامعتبر بود، اضافه کرد: در این مورد حساب مشترک بوده است و متعلق به یک نفر یا یک کدملی نبود بلکه حساب با دو امضا و مربوط به دو کد ملی بوده است.

عدم امکان واریز به حساب سپرده های بلند مدت

مدیر سیستم های تسویه و پرداخت شرکت سپرده گذاری مرکزی به دیگر مسئله ای که مانع از واریز سود سهام عدالت به حساب سهامداران شد اشاره نمود و گفت: شماره حساب ارائه شده از سوی افراد، سپرده بلندمدت بوده است که به هیچ عنوان امکان واریز برای این حساب وجود ندارد و حتی سود حساب بلندمدت افراد هم به حسابی دیگر واریز می گردد.

عدم امکان واریز به بن کارت یا کارت قسط

وی با بیان اینکه در بعضی دیگر از موارد شماره حساب هایی ارائه شده است که مربوط به بن کارت یا کارت قسط بودند، گفت: برای حساب هایی که امکان واریزی وجود داشت، سود واریز شد اما در بعضی دیگر از حساب ها امکان واریز سود وجود نداشت، نکته جالب اینجاست به گفته کارشناسان بانکی افراد از واریز وجه به حساب قسط خود در بیشتر موارد آگاه نمی شوند و گمان می نمایند سود به حساب آنها واریز نشده است ولی در آنالیز بیشتر تماس هایی که با مرکز تماس 1569 بوده است پس از آنالیز موضوع تعیین شده که سود به حساب قسطی که سهامدار معرفی نموده است واریز شده ولی سهامدار بی اطلاع بوده است.

عدم امکان واریز به حساب ارزی

قشمی ادامه داد: در کنار این افراد، سهامدارانی با تعداد محدودی وجود داشتند که برای دریافت سود حساب ارزی اعلام نموده بودند، به طور قاعده امکان واریز سود برای این افراد وجود ندارد.

راه های اصلاح شماره حساب مشمولان سهام عدالت

مدیر سیستم های تسویه و پرداخت شرکت سپرده گذاری مرکزی با اشاره به راه های اصلاح شماره شبا از سوی سهامداران اشاره نمود و گفت: مشمولان سهام عدالت برای اینکه بتوانند سود سهام عدالت و دیگر خدمات را دریافت نمایند بهتر است در سامانه سجام ثبت نام نمایند که راستا های رایگان غیر حضوری برای ثبت نام و احراز هویت بر روی سایت شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و همچنین بر روی سایت sahamedalat.ir وجود دارد و دیگر احتیاجی به مراجعه حضوری جهت ثبت نام در سجام یا احراز هویت نیست.

قشمی ادامه داد: سهامداران باید نسبت به این موضوع اطمینان خاطر داشته باشند که شماره حساب وارد شده در سایت سهام عدالت دچار مشکل مسدودی یا دیگر مشکل های اعلام شده نیست؛ بنابراین سهامداران باید تا چند روز آینده و پیش از تامین اعتبار برای واریز مرحله دوم سود سهام عدالت نسبت به اصلاحات مورد احتیاج اقدام نمایند تا سود به حساب آنها واریز گردد.

مدیر سیستم های تسویه و پرداخت شرکت سپرده گذاری مرکزی اضافه کرد: اگر فردی به هر دلیلی سود مرحله نخست سهام عدالت را دریافت ننموده باشد، به طور حتم سود در نظر گرفته شده بعد از انجام اصلاح شماره شبا به طور کامل به حساب فرد واریز می گردد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران چرا مرحله نخست سود سهام عدالت به حساب بعضی از سهامداران واریز نشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چرا مرحله نخست سود سهام عدالت به حساب بعضی از سهامداران واریز نشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید