تغذیه و روان؛ غذای سالم به سلامت روان کمک می کند

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، در حالی که سال گذشته مردم سراسر جهان با سطوح بالاتری از استرس، افسردگی و اضطراب دست و پنجه نرم می کردند، بسیاری به غذاهای مورد علاقه خود روی آوردند: بستنی، شیرینی، پیتزا و همبرگر. اما مطالعات اجرا شده در سال های اخیر حاکی از آن است که غذاهای مملو از قند و چربی که اغلب هنگام استرس یا افسردگی هوس می کنیم، کمترین فایده را برای سلامت روان ما دارند. در عوض، غذاهای کامل مانند سبزیجات، میوه، ماهی، تخم مرغ، آجیل و دانه ها، لوبیا و حبوبات و غذاهای تخمیر شده مانند ماست ممکن است بهتر باشند.

تغذیه و روان؛ غذای سالم به سلامت روان کمک می کند

این یافته ها حاصل یک زمینۀ در حال ظهور است که به روانپزشکی تغذیه ای معروف است که رابطۀ بین رژیم غذایی و سلامت روان را بررسی می کنند. این ایده که خوردن برخی غذاها می تواند باعث سلامت مغز شود. اما طی سال های اخیر پژوهش های مهمی دربارۀ نسبت تغذیه و سلامت روان اجرا شده اند. یک رژیم غذایی سالم با سلامت روده در ارتباط است و سلامت روده اثر جالب توجهی بر مغز دارد. میکروب های روده انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و دوپامین تولید می کنند که باعث تنظیم خلق وخو و احساسات ما می شوند.

مطالعات گسترده جمعیتی هم نشان داده است افرادی که غذاهای مغذی مصرف می کنند، افسردگی کمتری دارند و مقدار شادی و بهزیستی ذهنی بیشتری دارند. یکی از این تحقیقات در این حوزه که در سال 2016 انجام شد حدود 12 هزار و 400 نفر را به مدت هفت سال مورد مطالعه قرار داد. نتایج نشان داد افرادی که در طول دورۀ مورد مطالعه مصرف میوه و سبزیجات خود را افزایش داده اند، سطح عمومی شادی و رضایت از زندگی خود را به طور قابل توجهی بالاتر ارزیابی کرده اند.

با این حال، مطالعات میدانی می توانند فقط همبستگی ها را نشان دهند نه رابطۀ علّی را. به همین علت نمی توانیم بدانیم که کدام یک بر دیگری اثر علّی دارند؟ آیا اضطراب و افسردگی افراد را به سمت انتخاب غذاهای ناسالم سوق میدهد یا برعکس؟ آیا افرادی که شادمان و خوشبین هستند انگیزه بیشتری برای مصرف غذاهای مغذی دارند؟ آیا یک رژیم غذایی سالم به طور مستقیم روحیه آن ها را بهبود می بخشد؟

غذا بر کیفیت وضع روانی تأثیرگذار است

اولین آزمایش مهم برای روشن کردن ارتباط غذا و خلق و خو در سال 2017 منتشر شد. تیمی از محققان می خواستند بدانند که آیا تغییرات رژیم غذایی به کاهش افسردگی کمک می کند یا خیر؟ در این مطالعه 67 نفر که از نظر بالینی افسرده بودند به دوگروه تقسیم شدند. یک گروه یک رژیم سنتی به سبک مدیترانه ای را دنبال می کردند. گروه دیگر، به نام گروه کنترل، به طور منظم با یک دستیار تحقیق ملاقات می کردند که از حمایت اجتماعی برخوردار بود اما هیچ توصیه غذایی ارائه نمی کرد.

در این زمینه بخوانید:

فرزندتان میوه مصرف نمی کند؟ این راه چاره را بخوانید

غذاهای ناسالم اعتیادآورند؟ تقریباً بله!

در شروع مطالعه، هر دو گروه مقدار زیادی غذای شیرین، گوشت فرآوری شده و میان وعده های نمکی و فیبر، پروتئین های بدون چربی یا میوه و سبزیجات بسیار کم مصرف کردند. اما گروه کنترل تغییرات بزرگی ایجاد کرد. آنها غذاهای کامل مانند آجیل، لوبیا، میوه و حبوبات را جایگزین آب نبات، فست فود و شیرینی ها کردند. آنها به جای پیتزا، سیب زمینی سرخ شده و سبزی خوردند. و آن ها گوشت های بسیار فرآوری شده مانند ژامبون، سوسیس و بیکن را با غذاهای دریایی و مقدار کمی گوشت قرمز بدون چربی جایگزین کردند.

به هر دو گروه توصیه شده که هر داروی ضد افسردگی یا سایر داروهای تجویز شده را مصرف کنند. هدف از این مطالعه این نبود که ببینیم آیا یک رژیم غذایی سالم می تواند جایگزین دارو شود یا نه، و آیا

می تواند مزایای بیشتری مانند ورزش، خواب خوب و سایر رفتارهای سبک زندگی را فراهم کند یا خیر.

نتایج نشان داد که حتی اگر شرکت کنندگان وزن کم نکنند، از سلامت روان بهره مند شدند. افراد با خوردن غذاهای مقوی تر، پس انداز بیشتری کردند و نشان دادند که یک رژیم غذایی سالم می تواند اقتصادی تر باشد. قبل از مطالعه، شرکت کنندگان به طور میانه 138 دلار در هفته برای غذا صرف می کردند. کسانی که به رژیم غذایی سالم روی آوردند، هزینه های غذایی خود را به 112 دلار در هفته کاهش دادند.

غذاهای توصیه شده نسبتاً ارزان و در بیشتر فروشگاه های مواد غذایی موجود بود. مواد پیشنهادی عبارت بودند از مواردی مانند کنسرو لوبیا و عدس، کنسرو ماهی قزل آلا، ماهی تن و ماهی ساردین و محصولات منجمد و مرسوم.

در مجموع نتایج نشان داد که رابطۀ تغذیه و سلامت روان رابطه ای پیچیده است. درست است که خوردن برخی غذاها لزوماً به کاهش افسردگی یا بالا رفتن سلامت روان نمی انجامد اما بی تأثیر هم نمی تواند باشد.

در مطالعه ای دیگر بر روی 150 بزرگسال مبتلا به افسردگی محققان دریافتند افرادی که برای سه ماه رژیم غذایی مدیترانه ای همراه با روغن ماهی را دنبال می کنند، در مقایسه با گروه کنترل کاهش بیشتری در علائم افسردگی، استرس و اضطراب نشان می دهند.

پژوهشی دیگر نشان داد که رژیم مدیترانه ای اضطراب را کاهش می دهد اما از ابتلا به افسردگی در گروه در معرض خطر جلوگیری نمی کند. مصرف مکمل هایی مانند ویتامین دی، سلنیوم و اسیدهای چرب امگا 3 تاثیری در افسردگی و اضطراب نداشت.

بیشتر گروه های حرفه ای روانپزشکی توصیه های غذایی را در نظر ندارند و در این مورد تحقیقات بیشتری لازم است. اما متخصصان بهداشت عمومی در کشورهای جهان شروع به ترغیب مردم در پی کردنِ رفتارهای مرتبط با سبک زندگی کردند. رفتارهایی مانند: ورزش، خواب آرام، رژیم غذایی مناسب، پرهیز از استعمال دخانیات. این رفتارها ممکن است التهاب را کاهش دهد و برای مغز فوایدی داشته باشد.

منبع: The New York Times

منبع: ایرنا زندگی

به "تغذیه و روان؛ غذای سالم به سلامت روان کمک می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغذیه و روان؛ غذای سالم به سلامت روان کمک می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید