برترین دما برای خواب چه درجه ای است؟

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، قرار گرفتن در محیطی راحت برای داشتن یک خواب سالم لازم است. ایدئال ترین حالت این است که دمای اتاق خواب خود را نزدیک به 65 درجه فارنهایت (18.3 درجه سانتی گراد) نگه دارید. در واقع به علت اینکه دمای بدن در طول خواب کاهش می یابد، یک اتاق خنک، اما نه خیلی سرد، به شما یاری می نماید که در طول شب، خوابی راحت و آرام را تجربه کنید.

برترین دما برای خواب چه درجه ای است؟

ممکن است نوزادان برای خواب به دمای کمی بالاتر احتیاج داشته باشند، پس بسیار مهم است که دمای اتاق را مناسب با بدن کوچک آن ها تنظیم کنید.

در ادامه این مقاله از وبلاگ خنده و شادی مگ به دمای مناسب خواب برای بزرگسالان و نوزادان و نکاتی که باعث می گردد خواب بهتری را تجربه کنید، می پردازیم.

علم و دمای مناسب برای خواب

دلایل علمی زیادی وجود دارد که به ما می گوید چرا دمای حدود 65 درجه فارنهایت (18.3 درجه سانتی گراد) برای خواب خوب شبانه مطلوب است. این موضوع به تنظیم دمای داخلی بدن افراد مربوط می گردد.

دمای داخلی بدن در طول یک دوره 24 ساعته بسیار متغیر است که آن را به عنوان ریتم شبانه روزی می شناسیم. بدن درست از زمانی که به رخت خواب می روید آغاز به کاهش دما و خنک شدن می نماید تا زمانی که نزدیک سپیده دم، در حدود ساعت 5 صبح، به پایین ترین حد خود می رسد.

توسعه رگ های خونی در پوست باعث خنک شدن بدن افراد می گردد. هنگامی که دمای بدن در شب آغاز به کاهش می نماید، ممکن است متوجه شوید که در ابتدا دست ها و پاهای شما گرم تر می شوند. این موضوع به این علت است که بدن اجازه می دهد تا گرما از آن خارج گردد.

اگر دمای محیط خواب شما خیلی گرم یا سرد باشد، احتمالا بر کم شدن دمای داخلی بدن تأثیر می گذارد و باعث اختلال در خواب می گردد. یک مطالعه در سال 2012 نشان داده است که دمای اتاقی که در آن می خوابید یکی از مهم ترین عوامل برای داشتن خوابی باکیفیت است.

مطالعه دیگری با آنالیز داده های 765000 پاسخ دهنده در یک نظرسنجی نشان داده است که بیشتر مردم در طول ماه های گرم تر تابستان که ممکن است خوابیدن در دمای مطلوب سخت تر باشد، الگوهای خواب غیرعادی را تجربه می نمایند. در واقع این مطالعه می تواند بر توانایی بدن برای خنک کردن خود در شب تأثیر بگذارد.

نوزادان و دمایی که به آن احتیاج دارند

شما احتیاجی به ایجاد یک محیط خواب بسیار متفاوت برای نوزادتان ندارید. تنها کافی است که ترموستات را یک یا دو درجه بالاتر ببرید. درجه اتاق خواب با دمای بین 60 تا 68 درجه فارنهایت (15.6 تا 20 درجه سانتی گراد) زمانی که نوزاد لباس مناسب پوشیده باشد، مطلوب است.

به طور کلی، شما باید از گرم کردن بیش از حد اتاق نوزاد خودداری کنید، زیرا ممکن است خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را افزایش دهد. بعلاوه دلایل مختلفی وجود دارد که نوزادان باید در اتاقی بخوابند که کمی گرم تر از اتاق بزرگسالان است، در ادامه به دو علت از آن ها اشاره می کنیم:

  • آن ها نمی توانند دمای بدن خود را به راحتی بزرگسالان تنظیم نمایند.
  • آن ها برای کاهش خطر ابتلا به مرگ ناگهانی (SIDS) با پوشش زیادی نمی خوابند.

در این مواقع شما می توانید با لمس پشت گردن یا شکم کودک در هنگام خواب مطمئن شوید که دمای بدن او خیلی بالا نیست و در صورتی که بدن نوزاد داغ یا عرق نموده بود، یک لایه از لباس های او را دربیاورید. بعلاوه نوزاد شما باید در محیطی تاریک و ساکت بخوابد تا بتواند خوابی راحت و آسوده داشته باشد.

دمای محیط خیلی گرم یا خیلی سرد

دمای محیط می تواند به طرق مختلف بر خواب افراد تأثیر بگذارد. هنگامی که دمای اتاق بالاتر از دمای مطلوب خواب است، ممکن است متوجه شوید که خواب راحتی ندارید. بعلاوه مطالعه ای که در سال 2012 بر روی تعدادی شرکت نماینده نیمه برهنه انجام شد، نشان داد که بخواب رفتن آن ها بیشتر از گرما تحت تأثیر دمای سرد است. در واقع به طورکلی، سرما بر چرخه خواب افراد تأثیر نمی گذارد، اما ممکن است به خواب رفتن را کمی دشوارتر کند و علاوه بر آن بر دیگر جنبه های سلامتی نیز اثر بگذارد.

سایر نکاتی که به خواب راحت تر یاری می نمایند

خواب خوب برای عملکرد بهتر بدن حیاتی است، بنابراین آماده سازی بستر برای خواب سالم بسیار مهم است. در زیر به چند نکته که باعث می گردد خواب باکیفیتی داشته باشید، اشاره شده است.

1. دمای اتاق خواب را تنظیم کنید

چندین راه برای اطمینان از اینکه درجه اتاق خواب شما در شب بین 60 تا 67 درجه فارنهایت (15.6 تا 19.4 درجه سانتی گراد) بماند، وجود دارد:

  • ترموستات خانه خود را طوری تنظیم کنید که در ساعات خواب شما پایین بیاید.
  • اگر دمای اتاق خواب شما افزایش یا کاهش یافت، می توانید پنجره ها را باز کنید یا تهویه ی مطبوع را روشن کنید. (نصب یک ترموستات در اتاق خواب به شما یاری می نماید تا بتوانید دما را تنظیم کنید).
  • در ماه های گرم سال نیز با روشن کردن فن، اجازه دهید تا دمای محیط و اتاق خواب شما خنک گردد و هوا به گردش درآید.

2. با تغییر فصل، ملحفه را عوض کنید

روانداز و لوازم گرم نماینده ای که برای فصل زمستان استفاده می کنید، به طور طبیعی مناسب فصل تابستان نیست. شما می توانید برای جلوگیری از گرمای بیش ازحد، از یک پتوی سبک یا ملحفه ای که مناسب فصول گرم سال است، بهره ببرید و بعلاوه سرمای شدید نیز شما را از داشتن خوابی آرام و راحت محروم می نماید، پس بهتر است از یک روانداز دیگر که گرمای بیشتری را برای شما به همراه دارد، بهره ببرید.

3. از مصرف کافئین در طول بعدازظهر خودداری کنید

نوشیدن قهوه، چای یا نوشابه کافئین دار در بعدازظهر ممکن است، تنظیم زمان خواب شما را به هم بزند و شرایط استراحت و خوابتان را سخت تر کند. بعلاوه از مصرف نوشیدنی های بدون کافئین نیز بعد از یک ساعت معین در روز پرهیز کنید تا از هوشیاری ناخواسته در زمان خوابیدنتان جلوگیری کند.

4. اتاق خود را تاریک نگه دارید

تقریبا همه ما تجربه خوابیدن در یک اتاق تاریک را داشته ایم. نبود نور، خوابی باکیفیت را برای افراد در پی دارد. پس برترین راه چاره این است که پنجره ها را با پرده تیره بپوشانید تا از ورود نور خیابان یا نور خورشید به اتاق شما جلوگیری کند. بعلاوه بهتر است که وسایل الکترونیکی که نور ساطع می نمایند نیز در اتاق خواب شما نباشد، مانند چراغ های چشمک زن، صفحه نمایش کامپیوتر یا تلفن.

5. سروصدا در اتاق خواب شما را از تجربه خوابی راحت محروم می نماید

اتاق خواب شما باید عاری از هرگونه سروصدا باشد، زیرا ممکن است از خوابیدن منحرفتان کند یا حتی در نیمه شب بیدار شوید. بعلاوه وسایلی را که ممکن است وزوز یا بوق به صدا درآورند را نیز از اتاق خواب خود دور نگه دارید و اگر قادر به جلوگیری از صداهای ایجاد شده به وسیله دیگران نیستید، بهتر است از گوش گیر بهره ببرید.

6. یک روال خواب تنظیم کنید

برای داشتن خوابی راحت باید یک روال منظم برای بدن خود ایجاد کنید. به این صورت که سعی کنید هر روز در ساعت معینی به رخت خواب بروید. لوازم الکترونیکی خود را نیم ساعت یا یک ساعت قبل از خواب کنار بگذارید و قبل از خوابیدن، خواندن کتاب یا انجام کارهای آرام بخش مانند تمرینات تنفسی یا مراقبه را در برنامه خود بگنجانید.

7. دمای خواب را چک کنید

قبل از اینکه شب ها چشمان خود را ببندید، مطمئن شوید که دمای محیط خوابتان در درجه خنک باشد. این کار به شما یاری می نماید تا خوابی سالم و بدون وقفه را در طول شب تجربه کنید.

نکته ی پایانی

داشتن خوابی راحت و آسوده بر روی سلامت جسم و فکر افراد تاثیر می گذارد و باعث می گردد عملکرد فیزیکی و فکری بهتری را در روز بعد یا در درازمدت تجربه کنید. بعلاوه این تجربه مطلوب بر روی تفکر، تمرکز، سطح انرژی و خلق وخوی افراد نیز اثرگذار است.

در بالا نکاتی برای دمای مناسب خواب مطرح شد که باعث می گردد بتوانید از خواب خود بیشترین لذت را ببرید، پس شاید بد نباشد که برای مدتی آن ها را رعایت کنید. بعلاوه مجدد برای نوزادان تاکید می گردد اگر دمای اتاق خواب آن ها به درستی تنظیم نیست، لباس خواب مناسبی برایشان در نظر بگیرید تا دچار مشکل نشوند.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت وبلاگ خنده و شادی مگ را بخوانید.

منبع: Healthline

منبع: دیجیکالا مگ

به "برترین دما برای خواب چه درجه ای است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین دما برای خواب چه درجه ای است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید