از وام کرونایی چه خبر؟

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، دبیر کل اتاق اصناف ایران از خسارت 300 هزار میلیارد تومانی اصناف از شروع شیوع کرونا تا سرانجام آبان ماه بعلاوه دو هفته تعطیلی در آذر ماه اطلاع داد و با بیان اینکه سال گذشته تنها 7 درصد مشمولان وام کرونا از آن استقبال کردند، دلایل استقبال کم از این وام را تشریح کرد.

از وام کرونایی چه خبر؟

به گزارش ایسنا، محمد باقر مجتبی با بیان اینکه اولین خسارت از بعد مادی است، توضیح داد: طی 15 روزی که در آذرماه سال قبل بیشتر شهر های کشور قرمز و نارنجی بودند، صنوف طی 15 روز بیش از 50 هزار میلیارد تومان کاهش فروش داشتند. همچنین از ابتدای اسفندماه سال 1398 یعنی ابتدای شیوع ویروس کرونا تا سرانجام آبان 1399، اصناف بیش از 250 هزار میلیارد تومان کاهش فروش داشتند. این خسارات سنگین است و نداشتن فروش یعنی چک صنوف پاس نمی گردد.

وی اضافه نمود: این شرایط زنجیره تامین و توزیع را دچار مشکل می نماید و واحد تولیدی هم نمی تواند مواد اولیه خود را تامین کند. برای مثال چک های برگشتی در فروردین 1399 سه برابر شده بود.

دبیرکل اتاق اصناف ایران همچنین با بیان اینکه علی رغم یاری ها و مساعدت های دولت به وسیله تسهیل قوانین و مقررات، اصناف اکنون از بعد مادی یاری قابل توجهی دریافت نکردند، توضیح داد: سال گذشته چند بسته حمایتی به دولت ارائه کردیم که بخشی از آن تصویب شد و منتظر تصویب بخش دیگری از آن ها در امسال هستیم؛ بنابراین صنوف باید توجه داشته باشند که جبران خسارت ها به میزان خسارت ها نیست و بهترین راه پیشگیری و رعایت پروتکل های بهداشتی است.

فقط 7 درصد واحد های صنفی از وام استقبال کردند

او در ادامه از مردم و واحد صنفی خواست پروتکل های بهداشت را رعایت نمایند، چراکه هم جانشان در معرض خطر است و هم به لحاظ مالی خسارت شدید خواهند دید و درباره استقبال صنوف از وام کرونا گفت: در سه ماه اول سال 1399 اولین وام برای مشاغل آسیب دیده از کرونا به چهارده رسته مثل تالارداران که یازده ماه تعطیل بوده و خسارت شدیدی از شیوع ویروس کرونا دیدند و همچنین گروه پوشاک، کفش، رستوران ها و ... تخصیص داده شد. اما به دلیل شرایط سخت دریافت این وام ها از بانک و همچنین بروکراسی اداری و نبود تفاوت بین وام های عادی و وام کرونایی باعث شد در سه ماهه اول سال گذشته فقط هفت درصد واحد های صنفی مشمول این طرح متقاضی دریافت وام کرونا شوند.

به گفته این مقام صنفی دلیل دوم عدم استقبال صنوف از وام کرونایی در سال گذشته مبلغ پایین وام بود که به ازای هر کارگر 12 تا 16 میلیون تومان و تا سقف سه کارگر به واحد صنفی اختصاص پیدا می کرد. این در حالی است که در شرایط گران شدن مواد اولیه و کالا ها مبلغ 48 میلیون تومان در مقابل میزان خسارت قابل توجه نبود و صنوف در حالت عادی هم این اعتبار را در بانک ها داشتند که 50 تا 100 میلیون وام دریافت نمایند. دلیل سوم نرخ 12 درصد در حالت عادی است، اما همین 12 درصد هم با توجه به شرایط سخت دریافت وام و مبلغ پایین آن، برای واحد های صنفی صرفه مالی نداشت. به عبارت دیگر واحد های صنفی معتقد بودند برای استفاده از 6 درصد یارانه بهره بانک، حضور در فرایند سخت دریافت آن ارزش ندارد.

البته دبیرکل اتاق اصناف ایران با اشاره به تسهیل فرآیند های بانکی در ادامه سال گذشته، توضیح داد: با این حال همچنان منابع محدود است و پیش بینی می گردد با وجود تسهیل شرایط بانکی به دلیل پایین بودن مبلغ وام و سود 12 درصد این وام، استقبال از آن قابل توجه نباشد مگر این که در دو مورد یاد شده تجدید نظر گردد.

منبع: فرارو

به "از وام کرونایی چه خبر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از وام کرونایی چه خبر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید