ویروس جهش یافته در کشور در گردش است

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، تهران (پانا)- وزیر بهداشت گفت ویروس جهش یافته انگلیسی امروز دیگر فراتر از مواردی است که از بیرون آمده و این ویروس در کل کشور در گردش است. هفته گذشته گزارش هایی از ابتلا و مرگ و میر در استانهای قزوین و البرز داشتیم که دوشنبه به قزوین رفتم و ستاد استانی مقابله با کرونا را تشکیل دادیم.

ویروس جهش یافته در کشور در گردش است

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در حاشیه نوزدهمین جلسه کمیته ملی واکسن کووید19 گفت: در سفر هفته گذشته ام به استان قزوین، استاندار و رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین و همچنین رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز به دلیل مراودات بین این دو استان در جابجایی بیماران، حضور داشتند و تصمیمات بسیار خوبی گرفته شد. با یاری و پشتکار شبانه روزی همکارانم در این دو دانشگاه، شرایط بیماری در این دو استان، ثابت است و امیدواریم که شیوع و گسترش بیشتری نداشته باشد.

وی اضافه نمود: گرفتاری عمده ای در استان خوزستان پیدا کردیم که خواب و خوراک را از ما و همکاران مان گرفته است. متاسفانه در شادگان به عنوان اولین کانون و بعد از آن در رامهرمز، اهواز و آبادان، جنوب و غرب استان خوزستان، به شدت گرفتار شدیم و قبلا هم گفتم که این ویروس به مراتب سرکش تر و مهاجم تر از ویروس قبلی است.

وزیر بهداشت تاکید نمود: برخلاف صحبت هایی که روزهای اول مقامات انگلیسی می کردند، این ویروس هم ابتلا بالاتر، هم بیماری زایی بیشتر و هم مرگ و میر به مراتب فراتر از ویروس ووهان به جهان تحمیل می نماید. همکاران ما در خوزستان به شدت مراقب هستند، تیم های مختلفی را به این استان فرستادیم و دیروز هم استاندار جدید خوزستان، جلسه شورای تامین را در حضور معاونین وزارت بهداشت که به خوزستان سفر نموده بودند، برگزار کرد و برنامه های مفصلی داشتیم.

نمکی ادامه داد: امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، تصمیمات خوبی اتخاذ شد و اختیارات خوبی به استانداران و روسای دانشگاه های علوم پزشکی داده شد. متاسفانه کانون اصلی گرفتاری ما در خوزستان با ویروس جهش یافته انگلیسی، مسافرانی بودند که از کشور عراق می آمدند. مرزهای خوزستان را بستیم و تا اطلاع ثانوی، عبور و مروری از مرزها نخواهیم داشت.

وی یادآور شد: امروز از وزیر کشور تقاضا کردم که به عنوان فرمانده قرارگاه عملیاتی مدیریت کرونا، ابلاغ کند که مرزهای ما و عراق در استانهای غربی مانند کرمانشاه و ایلام به سرعت بسته گردد و ترددی در مرزها نداشته باشیم. تصمیم گرفتیم که پروازها به استان خوزستان را مدیریت کنیم. همکاران ما در بیماریابی به شدت کار می نمایند و مقرر شد که تردد در قسمت های شمال و شرق خوزستان که تا کنون گزارشی از آلودگی به ویروس جهش یافته مشاهده نشده، ممنوع گردد.

وزیر بهداشت توضیح داد: استانهایی مانند هرمزگان، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری و اصفهان که معمولا بعد از خیزهای استان خوزستان با یک هفته بعد، گرفتار می شوند به شدت باید مراقب باشند که امروز در جلسه ستاد ملی به مسئولان این استانها گفتم. مردم باید به شدت مراقب باشند. آنچه که پیش بینی می کردیم، محقق شد و آن هم، گرفتاری در دام و تله یک ویروس به مراتب سرکش تر از ویروس قبلی بود اما نباید ایجاد وحشت کند. تنها راه مقابله با این ویروس سرکش همان راه هایی است که قبلا گفته ایم یعنی فاصله گذاری و رعایت پروتکل ها.

نمکی گفت: در استان خوزستان در خیلی از شهرها، رعایت پروتکل ها به زیر 10 درصد رسیده بود. بارها گفته بودم که بین کاهش رعایت پروتکل ها و افزایش موارد ابتلا و مرگ و میر، رابطه مستقیمی وجود دارد اگر مردم دقت و از خودشان مراقبت و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند، دچار هراس و وحشت از اشاعه بیماری با ویروس جهش یافته جدید نخواهیم بود.

وی یادآور شد: امروز جلسه کمیته ملی واکسن کووید19 را داشتیم و این جلسه را خودم مرتبا اداره می کنم. خوشبختانه گروه هایی که در داخل کشور واکسن را فراوری می نمایند، در جلسه حضور پیدا کردند، پروژه ها به شدت به خوبی پیش می رود. در کوشش هستیم که اثربخشی واکسن های فراوری داخل را بر روی ویروس های جهش یافته ارزیابی کنیم.

وزیر بهداشت گفت: واکسن های وارداتی را دنبال می کنیم. واکسن اسپوتنیک را برای 100 هزار مورد دیگر آغاز نموده ایم که امیدواریم که تزریق آن را در گروه های آسیب پذیر با اولویت سند ملی واکسیناسیون کووید19 ابتدا در گروه های بهداشتی و درمانی به خاتمه برسانیم. 250 هزار دوز واکسن ساینوفارم چین را وارد می کنیم که هفته آینده به محض ورود این واکسن، تزریق برای سایر گروه های آسیب پذیر در اولویت را آغاز می کنیم.

نمکی اظهار داشت: واکسن هایی مثل آسترازنکا که در سبد کوواکس بود، در اواخر این ماه میلادی دریافت می گردد که به محض دریافت، تزریق آن را آغاز می کنیم و واکسن های دیگری هم از هند و کره جنوبی را وارد می کنیم. امیدواریم که تا خاتمه اسفندماه، حداقل واکسیناسیون گروه های آسیب پذیر را انجام دهیم و واکسنی که با انتقال دانش فنی از کوبا است که مزیت دیگر این واکسن، این است که افرادی که قبلا به بیماری کووید19 مبتلا شده اند، با یک دوز از این واکسن می توانیم به عنوان یادآور، ایمنی آنها را در مقابل ویروس، مقاوم تر و پایدارتر، نگه داریم.

وی در خاتمه گفت: باز هم از مردم تقاضای صبوری، رعایت بیشتر پروتکل ها و همکاری بیشتر با ما برای نیفتادن به دام ویروس مخوف و پرگرفتاری جهش یافته کووید19 را داریم.

منبع: خبرگزاری پانا

به "ویروس جهش یافته در کشور در گردش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس جهش یافته در کشور در گردش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید