نشنال اینترست افشا کرد: درخواست واشنگتن از کردهای سوریه علیه ایران

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، درحالی که پس از توافق روسای جمهور روسیه و ترکیه پیرامون آتش بس بین ارتش ترکیه و نمودهای سوریه، اردوغان از آن به عنوان یک پیروزی تاریخی یاد نموده است اما به نظر می رسد که برندگان نهایی این توافق مسکو و دمشق هستند که قرار است از این پس حاکمیت و نظارت بر این مناطق را بر عهده داشته باشند و البته بدون تردید، بزرگترین بازنده تحولات ژئوپلتیکی اخیر نیز آمریکا است.

نشنال اینترست افشا کرد: درخواست واشنگتن از کردهای سوریه علیه ایران

پوریا فیروزنژاد: با انتها آتش بس 120 ساعته بین ترکیه و نمودهای یگان مدافع خلق در روز سه شنبه، اردوغان درنهایت مجاب شد تا عملیات ارتش ترکیه را در مناطق شمالی سوریه انتها دهد؛ اما توافق با اردوغان نه در کاخ سفید، بلکه در اقامتگاه تابستانی پوتین در شهر ساحلی سوچی حاصل شد؛ توافقی که قرار است بر طبق آن عملیات نظامی ترک ها متوقف گردد و نمودها نیز تا عمق 30 کیلومتری از مرزهای ترکیه به داخل خاک سوریه عقب بنشینند. با وجود اینکه آنکارا این توافق را یک پیروزی برای خود قلمداد نموده است اما این سند 10 بندی نشان از آن دارد که روسیه، در عمل عنان امور را در این منطقه به همراه دولت بشار اسد در اختیار خواهد داشت و درحالیکه می توان از همین حالا برنده های اصلی را دمشق و مسکو لقب داد، بزرگترین بازنده تحولات ژئوپلتیکی اخیر نیز آمریکا است، کشوری که نمودها آن را خائن به خود می دانند.

پرچم سفید اردوغان در سواحل دریای سیاه

ولادیمر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه در اقامتگاه تابستانی خود در سوچی میزبان رجب طیب اردوغان، همتای ترک خود بود تا وی را قانع سازد که عملیات نظامی ارتش ترکیه علیه نمودهای مستقر در شمال سوریه را متوقف کند. هشتمین دیدار میان پوتین و اردوغان در سال 2019 درحالی به اتمام رسید که دو طرف پس از به انتها رساندن یک دیدار 6 ساعته در برابر لنز دوربین ها قرار گرفتند از نیل به یک توافق تاریخی خبر دادند که برای هر دو طرف برد-برد بوده است.

بر این اساس سند 10 بندی که میان دو بازیگر منطقه ای حاصل شده قرار است به طور رسمی حاکمیت نمودها در شمال شرقی سوریه انتها یابد و اعمال حاکمیت دولت مرکزی سوریه بر این مناطق در طول نوار مرزی شمالی با ترکیه احیا گردد. به عبارت دیگر این توافق متضمن می گردد که نیروهای سوریه با همکاری روس ها امنیت این منطقه را تامین نمایند و نمودها تا 30 کیلومتر از مرزهای مشترک با ترکیه عقب نشینی نمایند.

تحلیلگران معتقدند که نمودهای سوریه به دلیل تحولات سیاسی دو هفته گذشته، متحمل لطمه های فراوانی شده اند و اصلی ترین مقصر آن نیز شخص دونالد ترامپ است که با خارج ساختن نیروهای نظامی آمریکا از پایگاه های سوریه، چراغ سبز را به اردوغان داد تا عملیات نظامی خود را در این منطقه شروع کند.

مسکو و دمشق؛ برندگان اصلی سوچی

اگرچه اردوغان در نشست خبری با پوتین این توافق را برای ترکیه یک پیروزی دانست اما به نطر نمی رسد که این موفقیت چندان هم به متعلق به ترکیه باشد و آنچه که در این توافق آمده نشان از حضور گسترده تر روس ها در مناطق مرزی دارد و به نوعی روسیه عنان امور را در دست گرفته است. از سوی دیگر با حضور یافتن روسیه در این مناطق، بعید نیست که مسکو در آینده نه چندان دور درخواست امتیازاتی را از آنکارا داشته باشد.

یک منبع مطلع که در جریان تصمیمات دولت اردوغان است به روزنامه المانیتور می گوید: پوتین بر خلاف مایک پنس و دونالد ترامپ در برابر اردوغان ایستاد.

اما از سوی دیگر، بشار اسد با حضور کم سابقه خود در این مناطق، نشان داد که پس از چندین سال، بار دیگر اختیار این مناطق را در دست دارد. وی همچنین روز سه شنبه در یک تماس تلفنی با پوتین یادآور شد که هرگونه تجاوز به خاک سوریه تحت هیچ شرایط و بهانه ای قابل تحمل نیست.

آتش بس برای نمودها چه معنایی دارد؟

کریم هاس، یک پژوهشگر ترک در امور روسیه در رابطه با توافق حاصل شده می گوید: بنابراین این توافق ترکیه قرار نیست هیچ منطقه ای را تحت اختیار خود قرار دهد. و البته هیچ اشاره ای به خلع سلاح گروه یگان های مدافع خلق کرد (YPG) نشده است.

از این رو به نظر می رسد که با توجه به بازگشت اختیار مناطق مورد مناقشه به دمشق و مسکو، اردوغان در نهایت چاره ای جز حل وفصل اختلافات با دولت بشار اسد و حتی نمودهای مدافع خلق ندارد که به احتمال فراوان در هر دو مورد نیز روس ها نقش میانجی را ایفا خواهند کرد.

به علاوه در صورت بهبود روابط نمودها و دولت اسد، و ورود رسمی آن ها به ساختار سیاسی سوریه، دیگر بعید به نظر می رسد که درگیری نظامی بین ترکیه و نمودها به عنوان نیروهای رسمی دولت سوریه رخ دهد چراکه مسکو مانع خواهد شد.

خیانت بزرگ واشنگتن به نمودهای سوریه

نمودها که اکنون تنها متحد خود، یعنی آمریکا را از دست داده اند به نظر می رسد چاره ای جز اعطای امتیاز ندارند. بسیاری از کارشناسان بین المللی و آمریکایی و حتی شمار فراوانی از قانونگذاران کنگره اقدام دولت ترامپ در خروج از شمال شرق سوریه را خیانت به نمودها توصیف می نمایند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز چهارشنبه در همین رابطه گفت: ایالات متحده برای سال ها شریک نمودها در منطقه بوده است، اما در نهایت پشت نمودها را خالی و به آن ها خیانت کرد. امروز واشنگتن آن ها (نمودها) را در مرزها برابر ترکیه قرار داده اند به نوعی این آمریکا بود که نمودها وادار به درگیری نظامی با ترک ها کرد.

این درحالی است که تصیمیم خروج سربازان آمریکایی به قدری ناگهانی بوده است که جیم جفری، نماینده ویژه آمریکا در سوریه و ائتلاف جهانی برای شکست داعش اعلام نموده که ترامپ هیچ گونه مشورتی را با او در این باره انجام نداده است.

در همین حال نشریه نشنال اینترنست در گزارش اختصاصی خود به نقل از منابع مطلع در کاخ سفید از دیداری می گوید که بین دیپلمات های آمریکایی نمودها اجرا شده است اما شدت اختلافات به قدری بالا بوده است که درگیری لفظی شدیدی میان طرف ها انجام می گردد. دیداری که نشان از شکرآب شدن روابط ایالات متحده و نمودهای سوریه دارد. این دیدار که در اواخر ماه سپتامبر اجرا شده است به حدی متشنج بوده که جوئل ریبورن، نماینده دولت آمریکا در امور سوریه یک مداد را به صورت یکی از اعضای هیئت نمودها کوبانده است.

او از نمودها خواسته بود تا با گروه های جهادی وارد مذاکره شوند و ائتلافی را علیه ایران تشکیل دهند.

دیوید پترائوس، ژنرال بازنشسته آمریکایی و رئیس پیشین سازمان سیا به تازگی اقدام دولت ترامپ در خارج شدن از سوریه را خیانت به متحد دیرینه ایالات متحده دانست.

پترائوس می گوید: خب. من فکر می کنم که ما به متحدان کرد خود پشت نموده یم. نمودهایی که برای شکست داعش، 10 هزار کشته دادند. برخلاف گفته ترامپ این نوع خروج ناگهانی جنگی را انتها نمی دهد بلکه موجب طولانی شدن آن می گردد چراکه می تواند موجب تقویت دوباره عناصر داعش در سوریه گردد.

خبرگزاری سی ان ان نیز در مطلبی آمریکا را بزرگترین بازنده ژئوپولیتیکی تحولات روزهای گذشته می داند و می نویسد: خروج ناگهانی نیروهای نظامی آمریکا از سوریه ، این مناطق را دو دستی به روسیه تقدیم نموده است.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "نشنال اینترست افشا کرد: درخواست واشنگتن از کردهای سوریه علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشنال اینترست افشا کرد: درخواست واشنگتن از کردهای سوریه علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید