مرمت بخش هایی از ارگ کریمخان زند آغاز شد

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از آغاز عملیات مرمت بخش هایی از بنای تاریخی ارگ کریم خان زند در شیراز خبر داد.

مرمت بخش هایی از ارگ کریمخان زند آغاز شد

به گزارش وبلاگ خنده و شادی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری با بیان مطلب فوق گفت: مرمت این بنای تاریخی دوره زندیه با اعتباری بالغ بر 3میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و استانی در بخشهای سازه آجری بادگیرها، تعمیرات آجرکاری و بند کشی برج های چهارگانه، جان پناه های بخش خارجی بام، اجرای کف فرش اتاق واقع در ضلع جنوبی ارگ، مسقف کردن حوض واقع در گوشه جنوب غرب بام با استفاده از سازه موقت، توسط مرمتگران و متخصصین میراث فرهنگی فارس در دست انجام است.

این مقام مسئول به مدت زمان اجرای پروژه نیز اشاره کرد و شرح داد: عملیات مرمت از 20 تیرماه 98 آغاز و پیش بینی می شود تا آخر شهریورماه سال جاری خاتمه یابد.

در سه ماه ابتدای سال 98، در مجموع 234 هزار و 745 بازدید داخلی و خارجی از این مکان تاریخی اجرا شده است.

ارگ کریم خانی، مهم ترین و بزرگ ترین بنا از دوران زندیه است که در سال 1180 هجری قمری به دستور کریم خان زند در مرکز شهر شیراز ساخته شد و به عنوان مرکز حکومت وی و خاندان زندیه و همچنین محل سکونت آنان مورد استفاده قرار گرفت. این بنای ارزشمند در سال 1351 با شماره 918 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

منبع: میراث آریا

به "مرمت بخش هایی از ارگ کریمخان زند آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت بخش هایی از ارگ کریمخان زند آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید