صالحیه روزهای ناخوشی را می گذراند

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، یگانه تالاب البرز روزهای ناخوشی را می گذراند که برای حیات دوباره آن باید گام های محکم و بلند برداشته شود.

صالحیه روزهای ناخوشی را می گذراند

وبلاگ خنده و شادی البرز - فردین حکیمی گفت: تهدیدات و چالش های موجود بر سر راه تنها تالاب استان شامل کاهش بارندگی هاو افزایش برداشت آب و احداث سدها در بالادست است.

حکیمی گفت: همچنین احداث کانال زهکش در طول منطقه تالابی، پایین رفتن سطح آب های زیر زمینی به دلیل استفاده مفرط از منابع فشار مضاعف چرای مفرط دام در کنار پیامدهای خشکسالی و تغییر اقلیم، ورود فاضلاب شهرک های صنعتی به تالاب و در نهایت انتشار گرد و غبار در محدوده های بیابانی تالاب است.

تالاب صالحیه در سال های اخیر از سال 94 همواره در خارج از فصل کشاورزی با همکاری شرکت آب منطقه ای آبگیری شده.

حکیمی گفت: مطالعات مشخص نیاز آبی تالاب اجرا شده اما تخصیص مربوطه مطابق با نیاز تالاب تحقق نیافته.

آبگیری تالاب در بیش ترین سطح حدود 300 هکتار اجرا شده است.

او گفت: تهیه گزارش تهدیدات زیست محیطی، مطالعه شناسایی کانون های ریزگرد، مطالعه مشخص نیاز آبی تالاب، مطالعه احیاء اکوسیستم تالاب و مطالعه امکان سنجی انتقال پساب شهری به تالاب اجرا شده است.

حکیمی گفت: اجرای برنامه های آموزشی در مدارس ،نشست هم اندیشی در مناسبت های زیست محیطی که با مشارکت انجمن عکاسان، جوامع بومی، فعالان محیط زیست محققان و دستگاه های از دیگر این اقدامات به شمار می رود.

اجرای برنامه حفاظت ، قرق و مدیریت چرا در محدوده تالاب با همکاری اداره منابع طبیعی، تهیه و نصب تابلوهای هشدار دهنده و حفاظتی، نصب دو دستگاه کانکس و منبع ذخیره آب برای حفاظت فیزیکی، مسدود سازی زهکش موجود از دیگر اقدامات به شمار می رود.

خ

وبلاگ خنده و شادی البرز کرج

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "صالحیه روزهای ناخوشی را می گذراند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحیه روزهای ناخوشی را می گذراند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید