جذب بیشتر مادون قرمز در پیل های خورشیدی با نانوذرات

به گزارش وبلاگ خنده و شادی به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، بیشتر فناوری های خورشیدی روی نور مرئی متمرکز هستند و از جذب امواج مادون قرمز نزدیک عاجزند؛ بنابراین بخشی از طیف خورشیدی هدر می رود. مادون قرمز نیمی از تابش خورشیدی به سطح زمین را تشکیل می دهد اما سامانه های خورشیدی رایج توانایی محدودی را برای تبدیل این طول موج به انرژی دارند. یافته های محققان KTH می تواند پیشرفت بزرگی در این راستا ایجاد کند.

جذب بیشتر مادون قرمز در پیل های خورشیدی با نانوذرات

این گروه تحقیقاتی به سرپرستی هانس آگرن، استاد شیمی در موسسه فناوری KTH، فیلم نازکی فراوری نموده که می تواند روی سطح پیل های خورشیدی قرار گرفته و به این پیل ها اجازه دهد تا بتوانند پرتوهای مادون قرمز را به انرژی تبدیل نمایند. با این کار، کارایی پیل خورشیدی بیش از ده درصد افزایش می یابد.

آگرن یکی از محققان این پروژه گفت: ما پیروز به افزایش ده درصدی در کارایی پیل خورشیدی شدیم. با کمی کار بیشتر، تخمین می زنیم که 20 تا 25 درصد افزایش بهره وری در پیل ها حاصل گردد. مواد حساس به کار رفته در پیل های خورشیدی مانند پروسکیت های معدنی، توانایی محدودی در پاسخ به طول موج مادون قرمز دارند. راه حلی که محققان این گروه ارائه کردند، استفاده از ترکیب نانوبلورها با زنجیره میکرولنز بود.

آگرن اضافه نمود: توانایی میکرولنزها برای متراکم کردن نور به نانوذرات اجازه می دهد تا تابش ضعیف مادون قرمز را به پرتوهای نور مرئی تبدیل نمایند، طول موجی که برای پیل های خورشیدی مناسب است.

نتایج این پژوهش در نشریه Nanoscale به چاپ رسیده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "جذب بیشتر مادون قرمز در پیل های خورشیدی با نانوذرات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جذب بیشتر مادون قرمز در پیل های خورشیدی با نانوذرات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید