تزریق حافظه به مواد؛ کامپوزیت های پلیمری هوشمند ایران ساخت شد

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، گروهی از محققان دانشگاه های صنعتی شریف و تهران پیروز به ساخت کامپوزیت های پلیمری هوشمند حساس به دما شدند که کاربردهای متنوعی از صنعت خودرو تا هوا و فضا دارد. با این محصول می توان خاصیت و شکل مشخصی را به ماده داد.

تزریق حافظه به مواد؛ کامپوزیت های پلیمری هوشمند ایران ساخت شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری وبلاگ خنده و شادی از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاوت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کامپوزیت های پلیمری هوشمند خاصیت یا شکل مشخصی به مواد می دهند، به عنوان مثال اگر بخواهیم یک لباس به اتوکشی احتیاج نداشته باشد با استفاده از الیاف های کامپوزیت پلیمری هوشمند این هدف محقق می گردد. البته این یک مثال ساده از کاربرد این مواد است. به دلیل ویژگی های منحصر به فرد پلیمرهای حافظه دار، این مواد در طی دهه اخیر مورد توجه فوق العاده ای قرار گرفته اند. از آنجایی که سنتز و ساخت این مواد به عنوان گلوگاهی برای انجام پژوهش های تحقیقاتی و ساخت ادوات پلیمری حافظه دار شناخته می گردد، محققان دانشگاه های صنعتی شریف و تهران با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی طرحی پژوهشی برای ساخت پلیمرهای حافظه دار انجام دادند.

کاربردهای این مواد بسیار متنوع است از صنعت هوا و فضا، خودروسازی تا نفت از این مواد استفاده می نمایند. پلیمرهای حافظه دار در دو دﻫﻪ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان یکی از انواع اﺻلی ﻣﻮاد حافظه دار ﻣﻮرد ﺗﻮﺟﻪ محققان قرار گرفته اند. در یک دهه اخیر پیشرفت های چشمگیری در زمینه پلیمرهای حافظه دار که پتانسیل به کارگیری در تاسیسات پزشکی، هوا فضا، بافندگی، مهندسی عمران، انرژی، مهندسی الکترونیک و محصولات خانگی دارد مشاهده شده است.

در مقایسه با انواع دیگر مواد هوشمند، مانند آلیاژهای حافظه دار، پلیمرهای حافظه دار دارای مزایای قابل توجهی هستند که می توان به ایجاد تغییر شکل­ های الاستیک عظیم، مصرف انرژی پایین برای ایجاد شکل موقت، چگالی پایین و سبکی وزن، زیست تخریب ­پذیری بالقوه و قابلیت ساخت بالا اشاره نمود. با توجه به این ویژگی ها و کاربردهای متنوع، پلیمرهای حافظه دار، در سال­ های اخیر توجه محققان علوم مواد و مهندسی را به خود جلب نموده اند.

کامپوزیت های پایه پلیمر حافظه دار توانسته اند کاربردهای پلیمر های حافظه دار را گسترش ببخشند و آینده درخشانی را برای استفاده از این گونه مواد در صنعت فراهم نمایند. از جمله خواص جدیدی که می توان با استفاده از کامپوزیت های پایه پلیمر حافظه دار بدست آورد می­ توان به خاصیت خود ترمیمی شاره کرد.

4021/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "تزریق حافظه به مواد؛ کامپوزیت های پلیمری هوشمند ایران ساخت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزریق حافظه به مواد؛ کامپوزیت های پلیمری هوشمند ایران ساخت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید