بافت 6 روستا در اورامانات کرمانشاه ثبت ملی شد

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه گفت: بافت شش روستای منطقه اورامانات کرمانشاه در فهرست آثار ملی نهاده شد.

بافت 6 روستا در اورامانات کرمانشاه ثبت ملی شد

به گزارش وبلاگ خنده و شادی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه، امید قادری اضافه کرد: با کوشش های پایگاه حریم منظر فرهنگی تاریخی اورامانات و همکاران معاونت میراث فرهنگی استان پرونده ثبت ملی بافت روستاهای هجیج، داریان، شرکان، نجار و نروی شهرستان پاوه و روستای بشی نوخاص شهرستان ثلاث باباجانی منتج در فهرست آثار ملی ایران قرارگرفت.

او با اشاره به نگاه ویژه سازمان میراث فرهنگی به توسعه گردشگری استان کرمانشاه، بیان نمود: با کوشش کارشناسان پایگاه، شش روستای دیگر منطقه شناسایی شده و با تکمیل پرونده ها به زودی آن ها هم در فهرست آثار ثبتی قرار می گیرند.

قادری گفت: از این پس بافت تاریخی این روستاها تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن گردد برابر مواد 558 لغایت 569 از کتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی، تعزیرات و مجازات های بازدارنده، جرم محسوب می گردد و مرتکب، مشمول مجازات های قانونی خواهد شد،مرمت و بازسازی اثر نیز صرفاً با تایید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه در ادامه شرح داد: در جلسه سال قبل دفتر ثبت آثار ملی، نواقصی به پرونده شش روستای منطقه اورامانات وارد و منجر به تایید نشدن آن ها شد، اما با کوشش کارشناسان پایگاه میراث فرهنگی اورامان و همکاری و حمایت اداره کل میراث فرهنگی، کرمانشاه در سه ماه اخیر ثبت ملی روستاها به نتیجه رسید.

او اضافه کرد: این رویداد منجر به معرفی هرچه بیشتر کرمانشاه و نیز توسعه زیر ساخت های اورامان می گردد و نیز راستا ثبت جهانی اورامان را تسریع می نماید.

منبع: میراث آریا

به "بافت 6 روستا در اورامانات کرمانشاه ثبت ملی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بافت 6 روستا در اورامانات کرمانشاه ثبت ملی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید