بازار نوشت افزار در کما به سر می برد

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، رئیس اتحادیه فروشندگان کتاب، نوشت افزار مشهد گفت: با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا، تعطیلی های مکرر اصناف و برگزاری کلاس های مدارس به صورت آنلاین شرایط بازار کتاب و نوشت افزار بسیار نابه سامان است و این بازار به طور کامل در کما به سر می برد.

بازار نوشت افزار در کما به سر می برد

به گزارش از ، سید جواد سیدعباسیان رئیس اتحادیه صنف فروشندگان کتاب، نوشت افزار و صحاف مشهد گفت: به علت افزایش 100 درصدی قیمت دلار و با علم بر اینکه نوشت افزار موجود در بازار 40 درصد فراوری داخل و 60 درصد وارداتی است و مواد اولیه همان 40 درصد هم به کشور وارد می گردد، بنابراین قیمت نوشت افزار افزایش سرسام آوری پیدا نموده و این مساله باعث شده تا فروش لوازم التحریر در رکود بیشتری به سر ببرد.

او اضافه کرد: با اشاره به افزایش 100 درصدی قیمت دلار توضیح داد: افزایش نرخ تعرفه های گمرکی برای واردات کاغذ و بعلاوه افزایش جهانی نرخ کاغذ باعث افزایش 30درصدی قیمت انواع کاغذ در کشور در سه ماه گذشته شده است.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان کتاب، نوشت افزار و صحاف مشهد ادامه داد: برای مثال، قیمت هر بند کاغذ 70 گرمی 100در 70 تا 720 هزارتومان رسیده است و یا قیمت کاغذ A 4 طی سه ماه گذشته از 50 هزار تومان به 70 هزار تومان رسیده است. در حال حاضر طی تعطیلی محدودیت های کرونایی در سه هفته گذشته تا حدودی قیمت کاغذ کاهش یافته است.

سیدعباسیان با بیان اینکه بند کاغذ در دو سال گذشته از 75 هزار تومان به 600 هزار تومان افزایش یافته است، بیان نمود: البته هزینه های چاپ هم باعث افزایش قیمت دو تا سه برابری پشت جلد کتاب ها هم شده است. افزایش قیمت بر فروش بازار بسیار تاثیر گذاشته و این مساله بر فروش کتاب فروشی ها و ناشران هم تاثیرگذار بوده، این مساله منجر به تعطیلی واحد های صنفی کتاب فروشی و انتشارات قدیمی شده است.

او توضیح داد: در یکسال گذشته شیوع بیماری کرونا باعث ریزش واحد های صنفی فروش کتاب و نوشت افزار شده است. امید است دولت با اتخاذ تدابیری معلمان و دانش آموزان و دانشجویان را در اولویت واکسیناسیون قرار دهد شاید بدین وسیله بازار نوشت افزار در مهر ماه امسال جان تازه ای بگیرد. اگر بازار رونق داشته باشد جلوی ریزش ها گرفته می گردد، اما اگر قرار باشد شرایط فروش در بازار به همین گونه ادامه پیدا کند ریزش در صنف ما همچنان ادامه خواهد داشت.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان کتاب، نوشت افزار و صحاف مشهد با اشاره به اینکه چرا جلوی فعالیت کتاب فروشی ها که کالای بازدارنده را عرضه می نمایند و با خرید کتاب خانواده ها در خانه حضور داشته و تفریح پیدا می نمایند گرفته شده و در گروه یک قرار نگرفته اند، تاکید نمود: بعلاوه دانش آموزان و دانشجویان با وجود اینکه کلاس ها مجازی برگزار می شوند همیشه به نوشت افزار نیاز دارند، ولی متاسفانه صنف کتاب، نوشت افزار و صحاف در گروه دو قرار گرفته است. در این مقطع از زمان هیچ ازدحامی در صنف ما وجود ندارد درحالی که بانک ها باز هستند و همیشه در بانک ها ازدحام وجود دارد.

منبع:ایسنا

/ز.ق

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "بازار نوشت افزار در کما به سر می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار نوشت افزار در کما به سر می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید