آیا کمبود آهن ارتباطی با بی خوابی بچه ها دارد؟

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، کمبود آهن که به آن کم خونی یا آنمی ناشی از فقر آهن نیز گفته می گردد و در شرایطی به وجود می آید که آهن دریافتی کافی نباشد یا به میزان کافی جذب نگردد و در نهایت این میزان جوابگوی احتیاج روزانه بدن به آهن نباشد. فقر آهن در بچه ها می تواند عوارض زیادی در پی داشته باشد. با این حال، بروز اختلال در خواب در اثر فقر آهن چندان رایج نیست و اگر در فرزند خود شاهد چنین مسئله ای بودید قبل از مصرف دارو حتما با پزشک مشورت کنید.

آیا کمبود آهن ارتباطی با بی خوابی بچه ها دارد؟

کم خونی در یک نگاه

بدن انسان به دلایل مختلفی نیازمند آهن است؛ از نقل و انتقال اکسیژن در رگ ها گرفته تا ذخیره و استفاده از اکسیژن در بافت ماهیچه ها و تشکیل موادی به نام آنزیم که به گوارش غذا یاری نموده و نقش های مهم زیادی به عهده دارند. فقر آهن در جهان شایع ترین کمبود تغذیه ای است. در این میان، بچه ها به علت رشد و نمو سریع نیازمند دریافت آهن بیشتری هستند و نوزادان، به ویژه بچه ها نوپا در خطر بروز کمبود آهن قرار دارند. این عارضه دختران نوجوان را نیز به شدت تهدید می نماید.

علایم کمبود آهن

این علایم در بچه ها شامل ضعف، نفس تنگی، رنگ پریدگی، سردرد، ضعف، تحریک پذیری، درد زبان و کم اشتهایی می گردد. علایم دیگری نیز مثل شنمایندگی ناخن ها، مدفوع خونی، اشتهای غیرعادی و بی رنگی یا آبی شدن خفیف سفیدی چشم می شوند. فقر آهن ممکن است در فرآیند یادگیری و ایجاد تعاملات اجتماعی کودک هم اختلال ایجاد کند. در موارد خفیف تر اما شاید هیچ کدام از این علایم بروز ننمایند.

دلایل برهم زنندهء خواب بچه ها کدامند؟

دپارتمان سلامت دانشگاه میشیگان لیستی تهیه نموده است از دلایل مسائل خواب در بچه ها. این لیست شامل بلوغ زودرس یا سایر مسائلی که هنگام تولد بروز می نمایند، کولیک، آلرژی های هوایی، ریفلاکس معده، محیط یا پوشش نامساعد به هنگام خوابیدن، خواب سبک و احساس درد در نواحی شکمی مثل گاز معده، دندان در آوردن یا گوش درد. دلایل بالقوه دیگری نیز وجود دارند مانند وقفه تنفسی هنگام خواب، تنش در میان اعضای خانواده، اضطراب ناشی از جدایی والدین، کابوس های شبانه، شب ادراری، راه رفتن در خواب، دندان قروچه، سندروم پای بی قرار، عادت به حضور والدین در تخت خواب و بیدار شدن های شبانه.

مراقب باشید!

تمام دلایلی که فکر می کنید برای مشکل خواب فرزندتان وجود دارد را آنالیز کنید و با پزشک درمیان بگذارید. اگر نشانه های کمبود آهن در فرزند شما دیده گردد، معمولا با تجویز مکمل های خوراکی آهن رفع خواهد شد. چنانچه کودک قادر به تحمل مکمل های خوراکی نباشد، پزشک تزریق آهن را جایگزین خواهد نمود. برای جلوگیری از بروز این کمبود، پزشکان توصیه می نمایند در اولین سال تولد از دادن شیر گاو به کودک خودداری کنید، در عوض به او شیر مادر و مکمل های غنی شده با آهن بدهید. برای حفظ سلامت بچه ها خردسال نیز مصرف شیرهای غنی شده با آهن، روی و انواع ویتامین ها توصیه می گردد.

منبع: کتاب کاله

به "آیا کمبود آهن ارتباطی با بی خوابی بچه ها دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا کمبود آهن ارتباطی با بی خوابی بچه ها دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید