8 بازی برتر گری اولدمن که استحقاق اسکار را داشتند

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، گری اولدمن بازیگر و فیلم ساز انگلیسی را به اسم یکی از برترین بازیگران نسل خودش می شناسند. او متولد سال 1958 در لندن است و شیوه بازی او که می تواند خودش را با نقش های متنوعی تطبیق بدهد و مهارتش در ایفای نقش های متنوع و سبک بازی دشوارش که آن را در مدرسه استلا آدلر و استانیسلاسکی آموخته است، او را به معروفیت رساند. از همان دوران بازی در تیاتر به علت چهره و چشمان هوشمندش بیشتر نقش شخصیت های خبیث را بازی کرد. فیلم های او در دنیا بالای یازده میلیارد دلار فروش داشته اند و تقریبا از همه جوایز مهم سینمایی از اسکار تا گلدن گلوب یکی در کارنامه اش به چشم می خورد.

8 بازی برتر گری اولدمن که استحقاق اسکار را داشتند

اولین بازی اولدمن سال 1979 روی صحنه تیاتر بود و اولین بار سال 1982 در فیلم یادگاری در سینما هم حضور پیدا کرد. او در تیاتر سلطنتی لندن و کمپانی شکسپیر در همه این سال ها کنار بازی در سینما به حضور در تیاتر هم ادامه داد.

در سه دهه گذشته اولدمن در فیلم های تحسین شده زیادی بازی نموده است که خیلی از آن ها محبوب شده اند. انتخاب برترین فیلم های اولدمن به اسم بازیگر کار ساده ای نیست هر چند خیلی اوقات بازی درخشان او تحت الشعاع کیفیت نه چندان خوب فیلم هایی که در آن ها بازی نموده قرار گرفته است. او تا سال 2011 و فیلم بندزن خیاط سرباز جاسوس نامزد جایزه اسکار نشد؛ باوجود اینکه کارنامه سینمایی موفقی داشت. بالاخره سال 2017 برای بازی در نقش وینستون چرچیل در فیلم تاریک ترین ساعت این جایزه را نصیب خودش کرد. عجیب است که اغلب اوقات گروه های مسؤول جوایز سینمایی او را نادیده گرفته اند.

سال گذشته هم بازی درخشان او در منک برایش نامزدی اسکار به ارمغان آورد هر چند در نهایت بازی را به یک بازیگر درخشان دیگر یعنی آنتونی هاپکینز واگذار کرد. نگاهی داریم به چند فیلم کارنامه گری اولدمن که در آن ها درخشیده است.

1. بندزن خیاط سرباز جاسوس (Tailor, Tinker, Soldier, Spy)

 • نقش: جورج اسمایلی
 • کارگردان: توماس آلفردسون
 • امتیاز متاکریتیک: 85 از 100
 • سایر بازیگران: کالین فرث، تام هاردی

جورج اسمایلی مأمور سرویس مخفی بریتانیا مخلوق داستان های جان لوکاره است که در این فیلم به وسیله گری اولدمن به تصویر کشیده می شود. اسمایلی قرار بود نسخه درستی از یک جاسوس باشد که به نظر لوکاره جیمز باند تصویری غیرواقعی از آن ارائه می داد در نتیجه او جذابیت های ظاهری جیمز باند را ندارد. مؤدب است و غالبا به دیگران اجازه می دهد با او بدرفتاری نمایند. داستان فیلم در سال 1973 و دوران جنگ سرد اتفاق می افتد. کنترل رییس سرویس مخفی بریتانیا و مرد دست راستش جورج اسمایلی مجبور به بازنشستگی می شوند چون کنترل می خواست جاسوسی را برای زیرنظر داشتن فعالیت های کشورهای بلوک شرق به بوداپست بفرستد اما مأموریت شکست می خورد و مدتی بعد از آن کنترل از جهان می رود. اتفاقاتی رخ می دهد که مجبور می شوند اسمایلی را از بازنشستگی دربیاورند. یک جاسوس دوجانبه شوروی در رده های بالای سرویس مخفی بریتانیا نفوذ نموده است.

فیلم پازلی مسحورنماینده و البته سرگیجه آور از تنش و اضطراب و پارانویا بود که توماس آلفردسون با مهارتی مثال زدنی قطعاتش را کنار هم گذاشته بود و در مرکز این قطعات گری اولدمن قرار داشت که جورج اسمایلی را وسط خیانت ها و بی اعتمادی ها تصویر نموده بود.

2. جی.اف.کی (J.F.K)

 • نقش: اسوالد
 • کارگردان: الیور استون
 • امتیاز متاکریتیک: 72 از 100
 • سایر بازیگران: کوین کاستنر

سال 1991 استون یکی از برترین فیلم های سیاسی اش را ساخت. فیلم با تصاویر آرشیوی آغاز می شود از جمله مراسم تودیع آیزنهاور رییس جمهور آمریکا در سال 1961 و خلاصه ای از سال های ریاست جمهوری جان.اف.کندی را با تکیه بر اتفاقاتی می بینیم که طبق تئوری استون در نهایت منجر به ترور او شده بود. 22 نوامبر 1963 کندی در دالاس ترور می شود. لی هارلی اسوالد متهم اصلی است که گری اولدمن نقشش را بازی می نماید و او را به جرم ترور کندی دستگیر می نمایند. در بازپرسی ها به نظر می رسد که اسوالد و جک روبی به تنهایی این ترور را برنامه ریزی نموده اند اما دادستان استان جیم گریسون به این ماجرا مشکوک است و به مدارکی می رسد که مقامات بالایی در این ترور دست داشته اند.

همواره ماجرای ترور کندی برای سینما موضوع جذابی بوده است اما جی.اف.کی یکی از معدود فیلم هایی بود که در آن اسوالد هم نقش پررنگی داشت. استون به اولدمن تعدادی شماره تلفن داده بود تا خودش درباره اسوالد تحقیق کند چون چیز چندانی درباره او در فیلم نامه وجود نداشت. اولدمن برای بازی در این نقش با همسر اسوالد ملاقات کرد. منتقدان هرچند کارگردانی استون را ستودند اما به لحاظ صحت روایت فیلم با استون مشکلاتی داشتند.

3. فیلم های بتمن (بتمن آغاز می نماید، شوالیه تاریکی، شوالیه تاریکی برمی خیزد)

 • نقش: جیمز گوردون
 • کارگردان: کریستوفر نولان
 • سایر بازیگران: کریستین بیل

در سه گانه کریستوفر نولان گری اولدمن هم قطب خیر است و هم گاهی نقش ضدقهرمان را بازی می نماید. او نقش جیمز گوردون افسر پلیس را بازی می نماید. او مردی است که کوشش می نماید گاتهام را از شر جرایم سازمان یافته حفظ کند اما کار سختی در پیش دارد. از یک طرف به تنهایی از پس اشرار گاتهام برنمی آید و از طرفی موضع دوگانه ای نسبت به بتمن یا همان بروس وین دارد. در فیلم شوالیه تاریکی او خودش را قربانی می نماید تا جلوی ترور شهردار را بگیرد اما زنده می ماند. گوردون که زنده مانده کوشش می نماید تا در میانه حمله جوکر به دنت، دادستان محلی او را نجات بدهد.

در فیلم آخر یعنی شوالیه تاریکی برمی خیزد گوردون در افشای حقیقت برای مردم تعلل می نماید اما در نهایت بتمن هویتش را برای او فاش می نماید و گوردون هم جلوی بعضی از خرابکاری ها را می گیرد. طبعا آن قدر که درباره بتمن و جوکر حرف زده شده کمتر کسی به گوردون اشاره می نماید اما این هم هنر اولدمن است که به مقدار به چشم بیاید.

4. عنصر پنجم (Fifth Element)

 • نقش: زورگ
 • کارگردان: لوک بسون
 • امتیاز متاکریتیک: 52 از 100
 • سایر بازیگران: بروس ویلیس

سال 1914 بیگانه ها با رابط انسانی اشان که کشیشی در یک معبد قدیمی مصری است ارتباط برقرار می نمایند. آن ها برای غلبه بر دشمن سلاحی را می گیرند و قول می دهند که در صورت بازگشت شیطان عظیم آن را پس بدهند. سال 2263 شیطان عظیم برمی شود و کشیشی به رییس جمهور درباره اسلحه ای که می تواند او را متوقف کند شرح می دهد. زورگ که نقشش را اولدمن بازی می نماید صنعتگری است که برای شیطان عظیم کار می نماید و سفینه بیگانگان را در راه بازگشت به زمین منفجر می نماید. قطعاتی از اسلحه و سفینه در نیویورک فرود می آیند و دانشمندان سعی می نمایند با استفاده از آزمایش روی آن ها دوباره سلاح را بسازند.

بعد از اکران فیلم دو قطبی میان منتقدان به وجود آمد. منتقد لس آنجلس تایمز مثلا فیلم را خیلی دوست داشت و طراحی صحنه و لباس و پیچیدگی های آن را پسندید و به خصوص آن را به لحاظ بصری ستایش کرد در مقابل منتقد ورایتی فیلم را حاصل یک سوءتفاهم از تلفیق سینمای هنری اروپا با سینمای علمی-تخیلی آمریکا دانست.

5. فیلم های هری پاتر (هری پاتر و جام آتش، هری پاتر و زندانی آزکابان، هری پاتر و یادگاران مرگ)

 • نقش: سیریوس بلک
 • کارگردانان قسمت های مختلف: مایک نیول، آلفونسو کوارون، دیوید ییتس
 • سایر بازیگران: دنیل رادکلیف، اما واتسون

اولین بار سیریوس بلک را در میان فیلم های هری پاتر در هری پاتر و زندانی آزکابان دیده ایم. سیریوس بلک با بازی گری اولدمن کسی است که از زندان آزکابان فرار نموده. جایی که هیچ کس نمی تواند از آن بگریزد و می گویند موجود خطرناکی است و به همه هشدار می دهند. هری پاتر فکر می نماید سیریوس بلک در کشته شدن پدر و مادرش دست داشته و از عوامل ولدمورت است اما واقعیت اینجاست که سیریوس بلک پدرخوانده هری و دوست صمیمی پدرش است.

گری اولدمن با موهای چرب بلند و قیافه آشفته خیلی خوب تصویر مردی را تجسم می نماید که مدت ها در زندان بوده و سعی نموده روحش را حفظ کند تا بتواند از آن زندان وحشتناک فرار کند. او در سه قسمت از فیلم های هری پاتر حضور دارد. از آن کاراکترهای دوست داشتنی فیلم و کتاب است که هوادار زیاد دارد.

6. رزنکراتس و گیلدنسترن مرده اند (Rosencrantz & Guildenstern Are Dead)

 • نقش: رزنکراتس
 • کارگردان: تام استوپارد
 • امتیاز متاکریتیک: -
 • سایر بازیگران: تیم راث، ریچارد دریفوس

سال 1990 تام استوپارد سراغ اقتباس از نمایشنامه ای نوشته خودش می رود. گری اولدمن که در تئاتر هم نقش رزنکراتس را بازی نموده بود اینجا هم همان نقش را دارد. درست مثل نمایشنامه فیلم هم متمرکز بر دو کاراکتر کلیدی رزنکراتس و گیلدنسترن و اعمال آن هاست که بخش فرعی از نمایشنامه هملت ویلیام شکسپیر هستند. فیلم با نمایی از این دو نفر سوار بر اسب آغاز می شود که درباره سرنوشت، خاطره و زبان فکر می نمایند. رزنکراتس سکه ای پیدا می نماید و دائم آن را به هوا می اندازد و همواره خط می آید که باعث می شود گیلدنسترن نتیجه بگیرد که چیزی اشتباه در رابطه با واقعیت وجود دارد.

نقد اصلی منتقدان به فیلم این بود که مصالح آن بیشتر مناسب نمایشنامه است تا یک فیلم و برای مثال استوپارد بیشتر روی دیالوگ ها تمرکز می نماید تا جلوه های بصری فیلم. فیلم البته برنده شیر طلای ونیز شد و اولدمن هم برای بازی در این فیلم نامزد دریافت جایزه برترین بازیگر مرد جوایز مستقل اسپریت شد.

7. تاریک ترین ساعت (The Darkest Hour)

 • نقش: وینستون چرچیل
 • کارگردان: جو رایت
 • امتیاز متاکریتیک: 75 از 100
 • سایر بازیگران: لی لی جیمز، کریستین اسکات توماس

فیلمی که تنها اسکار کارنامه اولدمن را برایش به ارمغان آورده است بازی او در نقش وینستون چرچیل سیاستمدار عظیم و نخست وزیر انگلستان در دوره جنگ جهانی دوم است. ماه می سال 1940 سرنوشت جنگ جهانی دوم در واقع در دستان وینستون چرچیل است. او می تواند با هیلتر تفاهم نامه امضا کند یا با او بجنگد که البته این به معنای انتها یافتن امپراطوری بریتانیاست. چرچیل برای تصمیم گیری به میان مردم می رود و بعد نطق آتشینی در مجلس می نماید که در نهایت باعث می شود انگلستان در مقابل نازی ها بایستد.

چشمان زیرک اولدمن به یاریش می آیند تا در کالبد سیاستمدار چیره دست انگلیسی خوب جلوه کند. گریم صورتش هم کاری نموده که تقریبا نمی توانید زیر آن صورت اصولا لاغر اولدمن را تشخیص بدهید. او در حرکاتش طمأنینه دارد اما زبان و فکرش تند و تیز است. یکی از برترین بازی های قرن بیست و یکم که نسخه زنانه آن احتمالا بازی مریل استریپ در نقش مارگارت تاچر در فیلم بانوی آهنین است.

8. منک (Mank)

 • نقش: هنری منکیه ویچ
 • کارگردان: دیوید فینچر
 • امتیاز متاکریتیک: 79 از 100
 • سایر بازیگران: لی لی کالینز، آماندا سیفرید

فیلم درخشان سال جاری با بازی درخشان تر گری اولدمن در نقش هنری منکیه ویچ فیلم نامه نویس مشهور هالیوود که در ابتدای کار با کمپانی متروگلدوین مایر کار می کرد و بعد سر اختلاف با مواضع لویی بی.مایر مدیر استودیو در نادیده گرفتن فردیت عوامل استودیو و بعد بی اخلاقی های او در عرصه سیاست از متروگلدوین مایر بیرون می آید. منکیه ویچ معتاد به الکل است اما باوجود زبان تند و تیزش موقع از خود بی خود شدن آدمی است که به یک سری چیزها معتقد است و به همین علت وقتی جمهوری خواستار با یاری استودیوی متروگلدوین مایر سیاستمدار دموکرات را شکست می دهند و دوستش که به پروپاگاندای آن ها یاری نموده از عذاب وجدان خودکشی می نماید، به یک جور فروپاشی می رسد.

به هر حال او کسی است که کنار اورسن ولز فیلم نامه برترین فیلم تاریخ سینما یعنی همشهری کین را نوشته است و فیلم نشان می دهد که اصلا بخش زیادی از نبوغی که در فیلم ولز دیده می شود حاصل کار منکیه ویچ است.

منتقدان بازی اولدمن را ستایش نموده اند و او توانسته در نقش یک نابغه خودویرانگر تصویری ماندگار به جا بگذارد.

منبع: دیجیکالا مگ

به "8 بازی برتر گری اولدمن که استحقاق اسکار را داشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 بازی برتر گری اولدمن که استحقاق اسکار را داشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید