چند اقدام ساده برای کنترل وزن

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، آرام غذا خوردن و خوب خوابیدن نیز دو فاکتور مهم برای دستیابی به وزن مطلوب است چرا که تند غذا خوردن و کم خوابی از عوامل اثرگذار بر تشدید چاقی هستند

چند اقدام ساده برای کنترل وزن

بسیاری از رژیم های لاغری و کاهش وزن در ما احساس گرسنگی طولانی و آزاردهنده ایجاد می نمایند و درنتیجه باعث می شوند که از دنبال کردن یک رژیم لاغری سالم در بلندمدت صرفنظر کنیم.

از این رو متخصصان سلامت همیشه تاکید دارند که کم کردن وزن به صورت تدریجی، موثرترین شیوه برای کاهش وزن در طولانی مدت است.

برای مثال رژیم های غذایی کم کالری، حاوی کربوهیدرات کمتر و غلات سبوس دار بیشتر برای کاهش وزن به مراتب مناسب ترند و در عین حال نیز ادامه دادن آن ها در بلندمدت نسبتا راحت تر است.

برهمین اساس متخصصان تغذیه توصیه می نمایند: صبحانه ای حاوی پروتئین کافی بخورید چرا که مصرف کافی پروتئین در وعده غذایی صبحانه یاری می نماید تا در طول روز خیلی کمتر احساس گرسنگی کنید. در عین حال نیز از غلات کامل و سبوس دار در برنامه غذایی روزانه بهره ببرید چراکه احساس سیری بیشتری در شما ایجاد می نمایند.

بعلاوه توصیه می گردد مواد غذایی و خوراکی هایی مانند ماهی، سبزیجات برگ پهن، مرکبات، خشکبار و حبوبات را انتخاب کنید که با کاهش وزن سازگارتر هستند.

از مواد غذایی حاوی فیبر خوراکی محلول نیز می توانید بهره ببرید. فیبر محلول، در آب حل می گردد و در روده حالت ژله ای به خود می گیرد و احساس سیری به شما می دهد. منابع غذایی حاوی این فیبر شامل بلغور، جو، لوبیا قرمز و بعضی میوه ها و سبزیجات هستند.

یک توصیه مفید دیگر این است که مدت کوتاهی قبل از هر وعده غذایی اندازهی آب بنوشید. مطالعات نشان داده که این اقدام ساده، اندازه کالری مصرفی را در هنگام غذا خوردن کاهش می دهد.

مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین مانند چای و قهوه نیز به اندازه متعادل مفید است چراکه به افزایش سوخت و ساز بدن یاری می نماید. این درحالیست که مصرف آب میوه های قندی و نوشابه ها توصیه نمی گردد، چون این نوشیدنی ها، کالری بیشتری را به بدن وارد می نمایند.

بعلاوه آرام غذا خوردن و خوب خوابیدن نیز دو فاکتور مهم برای دستیابی به وزن مطلوب است چرا که تند غذا خوردن و کم خوابی از عوامل اثرگذار بر تشدید چاقی هستند.

منبع: ایسکانیوز

منبع: فرادید

به "چند اقدام ساده برای کنترل وزن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند اقدام ساده برای کنترل وزن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید