وزارت کشور عراق: نیروهای امنیتی از سلاح یا زور علیه معترضان استفاده نکردند

سخنگوی وزارت کشور عراق با اشاره به عدم استفاده نیروهای امنیتی از سلاح در جریان اعتراضات این کشور، تأکید کرد که این نیروها، امنیت تظاهرات کنندگان و مکان های تظاهرات را کاملا تأمین نموده اند.

وزارت کشور عراق: نیروهای امنیتی از سلاح یا زور علیه معترضان استفاده نکردند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، 10 استان عراق آدینه (روز گذشته) صحنه برگزاری تظاهرات علیه فساد، وضعیت نامناسب معیشتی و بیکاری بود و این تظاهرات تا پاسی از شب نیز ادامه داشت.

خالد المحنا سخنگوی وزارت کشور عراق امروز (شنبه) بیانیه ای منتشر کرد و گفت: در شرایطی که وزارت کشور از موضع پدرانه مرجعیت عالی دینی و رهنمودهای ارزشمند آن در خطبه [نماز] آدینه قدردانی می نماید، تأکید دارد که قانون اساسی عراق و قوانین اجرایی عراق، حق تظاهرات مسالمت آمیز را تضمین نموده اند به گونه ای که [در این تظاهرات] جان غیرنظامیان حفظ گردد و به اموال عمومی و شخصی آسیبی نرسد.

پایگاه خبری بغداد الیوم به نقل از المحنا گزارش داد که نیروهای امنیتی، امنیت تظاهرات نمایندگان و مکان های تظاهرات را کاملا تأمین کردند و از سلاح یا زور به هیچ عنوان علیه معترضان استفاده نشده است.

وی توضیح داد که در جریان این اعتراضات، نیروهای امنیتی عراق نیز آسیب دیدند و چندین نفر از آنان، کشته شدند. این مسئله به خاطر سوء استفاده بعضی افراد از تظاهرات مسالمت آمیز است که در جریان آن، به سمت نیروهای امنیتی تیراندازی یا سنگ پرتاب کردند.

سخنگوی وزارت کشور عراق ضمن انتقاد از منحرف شدن راستا تظاهرات مسالمت آمیز، گفت که چند نفر از مردم نیز به خاطر درگیری با حراست مؤسسات یا مقرهای طیف های سیاسی کشته و زخمی شدند.

المحنا با بیان اینکه خسارات زیادی به ساختمان های دولتی، مدارس، اماکن عمومی و مقر جنبش های سیاسی وارد شده است، گفت: به همین دلیل، دستورات بازداشت قضائی علیه مخلان [امنیت] صادر شده است. بر اساس ماده 197 قانون مجازات عراق صادره در سال 1969، مجازات سنگینی علیه کسانی در نظر گرفته شده که کوشش نمایند با زور وارد ساختمان دولتی یا نهادهای عمومی شوند و آن را اشغال نمایند.

وی ضمن انتقاد از حملات بعضی معترضان به ساختمان های دولتی در بغداد و سوء استفاده از تظاهرات مسالمت آمیز، گفت که این مسئله، خطر بزرگی برای کشور و نظم عمومی است.

این مسئول عراقی ضمن قدردانی از نقش مهم نیروهای امنیتی و پایبندی آنان به قواعد درگیری، اصول حقوق بشر برای برخورد مسالمت آمیز با معترضان و عدم حمل سلاح جنگی، از تظاهرات نمایندگانی که با نیروهای امنیتی همکاری داشتند، تشکر کرد.

وی در سرانجام به شدت اقداماتی مانند آتش زدن مراکز دولتی و منازل غیرنظامیان را محکوم کرد و این اقدامات را جرایم جنائی دانست که هیچ ارتباطی با تظاهرات مسالمت آمیز ندارند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "وزارت کشور عراق: نیروهای امنیتی از سلاح یا زور علیه معترضان استفاده نکردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت کشور عراق: نیروهای امنیتی از سلاح یا زور علیه معترضان استفاده نکردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید