محققان ایرانی با مدل های ریاضی داروی درمانی بیماری شما را معین می کنند

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، محققان دانشگاه تبریز در روشی با عنوان ارائه مدل های ریاضی دارویی اثربخش ترین داروها برای درمان هر فرد به صورت منحصر به فرد را مشخص می کنند.

محققان ایرانی با مدل های ریاضی داروی درمانی بیماری شما را معین می کنند

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ خنده و شادی به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، آیا می دانستید با استفاده به زبان ریاضی می توان به درمان اثربخش هر فرد دست یافت؟ محققان دانشگاه تبریز به روشی با عنوان ارائه مدل های ریاضی دارویی دست یافتند که با زبان ریاضی داروی مناسب هر فرد برای درمان را ارائه می دهند. محققان دانشگاه تبریز با استفاده از این روش پژوهشی را روی بیماران تومور مغزی انجام دادند که این طرح با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد.

محمد صادق ذاکر حمیدی مجری این طرح پژوهشی اعلام نمود: استفاده از این روش برای درمان بیماری ها آزمون و خطا در مصرف دارو را کاهش می دهد. در این پژوهش بر روی بیماران دارای تومور مغزی و داروهای مورد استفاده برای آنها کار شد. بنابراین با زبان ریاضی به بررسی اثرگذاری داروها بر روی هر فرد به صورت ویژه پرداخته شد.

وی ادامه داد: اثرگذاری داروها در محیط های مختلف همچون اسیدی و بازی متفاوت است با روش اثر حلالی می توان فرمول ریاضی هر دارو را بدست آورد و پس از آن میزان اثربخشی آن را برای هر فرد تعیین کرد. در این تحقیق نیز به طور خاص بر روی بیماران دارای تومور مغزی تحقیق شد.

ذاکر حمیدی همچنین مطرح نمود: به دلیل تفاوت بافت بدن هر فرد اثرات هر دارو بر روی افراد متفاوت است. در این تحقیق ابتدا برای هر فرد فرمول ریاضی تومور مغزی و پس از آن فرمول ریاضی داروی مورد استفاده محاسبه شد. و بر اساس آن یک فرمول بدست آمد که صفر شدن این فرمول نشان از اثرگذاری دارو دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز پس این روش را باید درمان به زبان ریاضی دانست که در آن اثرگذارترین دارو برای بیماری و برای هر فرد تعیین می شود.

منبع: خبرگزاری فارس

به "محققان ایرانی با مدل های ریاضی داروی درمانی بیماری شما را معین می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان ایرانی با مدل های ریاضی داروی درمانی بیماری شما را معین می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید