دیدنی های زیبا و مهم مراوه تپه در استان گلستان

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، مراوه تپه از شهرهای دیدنی و پر جاذبه در استان گلستان است این شهر یکی از بخش های مرکزی در این استان و به علت نزدیک بوده به مرز ترکمنستان از اهمیت زیادی برخوردار است این منطقه دارای شرایط بسیار مناسبی است و مساعدترین زمین ها را برای کشاورزی به خود اختصاص داده است. مردمان این منطقه در زمینه کشاورزی فعالیت های زیادی دارند و در این زمینه بسیار پیروز عمل نموده اند این شهرستان که دارای بخش های مختلفی است امروزه به عنوان یکی از مقاصد گردشگری گلستان تبدیل شده است بخش های شمالی این شهرستان به ترکمنستان متصل می شوند بعلاوه بخش های شرقی آن نیز به بجنورد راه دارند. از دیگر نواحی که در اطراف این شهر واقع شده اند می توان به کلاله و گنبد کاووس اشاره کرد این شهر دارای موقعیت جغرافیایی بالایی است و به علت جاذبه ها و چشم اندازهای طبیعی خود می تواند مکان مناسبی برای گردشگران باشد. در این مقاله به معرفی مهمترین دیدنی های مراوه تپه می پردازیم.

دیدنی های زیبا و مهم مراوه تپه در استان گلستان

تماشای های مهم مراوه تپه را بشناسید:

مراوه تپه، شهری زیبا با جاذبه های طبیعی و تاریخی که در استان گلستان واقع شده است این شهر جاذبه های مهمی همچون آرامگاه غریب اولیا، کوه های پالیزان، پسته های اصیل وحشی، جنگل های انار و … می باشد هر یک از این جاذبه ها جذابیت خاصی برای گردشگران خواهند داشت. این شهر که از تماشای های گلستان است دارای طبیعتی زیبا است و روستاهایی با طبیعت بکر و خانه های سنتی دارد تماشای های این منطقه همچون تماشای های آق قلا نیز می باشند.

آرامگاه مختوم قلی فراغی:

یکی از جاذبه هایی که در غرب مراوه تپه واقع شده است این آرامگاه تاریخی است این آرامگاه متعلق به یکی از شاعران و عارفان شهر است این آرامگاه که بر روی تپه های این منطقه واقع شده است دارای منظره ها بسیار زیبایی است و از چشم اندازهای زیبایی برخوردار است. این شاعر بزرگ 57 سال سن داشته است و در سن 57 سالگی از جهان رفته است این شاعر در کنار قبرستان آق قلا که پدرش بوده است به خاک سپرده شده است. این شاعر شخصیت برجسته ای داشته است و دارای مجموعه آثار ارزشمندی است و کتاب های متعددی داشته است اکنون این آرامگاه به یکی از بناهای فرهنگی تبدیل شده است.

روستای گوگدره:

این روستا یکی دیگر از مهم ترین مکان های تماشای در مراوه تپه روستایی سرسبز با جاذبه های طبیعی ویژه خود که مورد توجه بسیاری از گردشگران است روستای سرسبز این منطقه بسیار زیبا است و یکی از روستاهای مهم این منطقه برای کشاورزی و دامداری است. مردمان این روستا دارای فرهنگ و آداب و رسوم بسیار ویژه ای هستند مهمان نوازی و خون گرمی یکی از ویژگی های مهم مردمان این منطقه است.

آبشار بالی قایه:

این آبشار یکی دیگر از زیبایی های مهم این استان است آبشاری با ارتفاع 10 متر که از دل این کوه ها سرازیر می گردد این آبشار محلی برای برخورد آبگیرها است در قسمتی از این منطقه آبشار درون تنگه سرازیر می گردد و دارای منظره ها بسیار زیبایی است. این آبشار از پوشش های گیاهی بسیار غنی برخوردار است انجیرهای وحشی درختان انار و مو از گونه های گیاهی مهم دراین منطقه ها هستند بعلاوه این منطقه دارای گونه هایی از درختان تمشک است. این رودخانه از چشمه های اطراف سرازیر می گردد چشمه های روستای اوچران در این منطقه تامین کننده آب های این رودخانه است. انتهای این رودخانه به اترک منتهی می گردد زیبایی های این آبشار دارای جذابیت های بسیار زیادی است و می توانید از منظره ها زیبای آن نظارت کنید.

منطقه شکار ممنوع قازانقایه:

منطقه قازانقایه در دورترین قطه این استان واقع شده است این منطقه از نظر آب و هوایی دارای اهمیت زیادی است منطقه پالیزان که یکی از منطقه ها خشک و بیابانی است که دارای آب و هوای مناسبی می باشد بخش های راسه و آق چشمه نیز دارای آب و هوای سرد و مرطوب تری است. این منطقه از مساحت بسیار زیادی برخوردار است و یکی از منطقه ها وسیع در این استان است بخش مهمی از اراضی این منطقه صرف کشاورزی می شوند و از این لحاظ جزو منابع ملی به شمار می آیند بخش اعظمی از این زمین ها نیز در کشت درختان پسته است از دیگر زیبایی های این منطقه می توان به مرزهای رودخانه اترک اشاره کرد. تنوع جانوری این منطقه نیز از سوی دیگر موجب شده است تا یکی از منطقه ها محافظت شده باشد این منطقه از سوی محیط زیست نیز مورد حمایت واقع می گردد.

روستای بش اویلی:

این روستا با طبیعت زیبای خود از دیگر تماشای های مراوه تپه است که جذابیت های بسیار زیادی دارد و می تواند برای گردشگران مورد توجه باشد این روستا جزوی از شهرستان مراوه تپه است و در فاصله 60 کیلومتری از کلاله واقع شده است این روستای زیبا در استان گلستان نیز بسیار شناخته شده است و از زیبایی های زیادی برای علاقه مندان خود برخوردار است.

جاذبه های این شهر بسیار زیبا است مراوه تپه دارای روستاهای متعددی است از دیگر روستاهایی که در این منطقه قرار دارند می توان به روستای چنارلی، روستای لهندر و … اشاره کرد شاید خالی از لطف نباشد که از طبیعت زیبای جنگل های راسه نیز بازدید کنید جنگل هایی که دارای گونه های مختلف گیاهی و جانوری می باشند و اهمیت بسیار زیادی دارند. اگر از علاقه مندان به جاذبه های تاریخی و فرهنگی نیز می باشید بهرت است از مسجد جامع این شهر تماشا کنید که یکی از بناهای قدیمی آن است.

منبع: دیجیاتور

به "دیدنی های زیبا و مهم مراوه تپه در استان گلستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدنی های زیبا و مهم مراوه تپه در استان گلستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید