تهـران را گالری هنری کنیم

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، زینب زینال زاده ـ خبرنگار: همه چیز از یک عکس شروع شد. عکسی از یک اثر نقاشی با سبک خاص که تبدیل به پس زمینه عکس های سلفی شهروندان شد و برای مدتی در صدر خبرهای صفحات اجتماعی دنیای مجازی نهاده شد.

تهـران را گالری هنری کنیم

این اثر زیبا که روی دیوار خیابان مفتح، نبش سمیه خلق شده، علاوه بر شهروندان، مورد توجه توریست ها و گردشگران خارجی نیز قرار گرفته است. همین امر ما را برآن داشت تا با مهناز رمضان زاده خالق این اثر جنجالی گفت وگو کنیم.

دانش آموخته رشته نقاشی است. مدرک کارشناسی را از دانشگاه هنر اصفهان و کارشناسی ارشد را از دانشگاه هنر یزد گرفته و بیش از 5 سال است که در عرصه نقاشی فعالیت می نماید. او کارهای زیادی روی دیوارها انجام داده که به گفته خودش سفارشی بوده اند و این نخستین کار حرفه ای او در این ابعاد و اندازه است. رمضان زاده می گوید: تهران، شهری بدون رنگ است و برای زندگی بخشیدن به آن باید دست به دامن طیف های رنگی شد، چراکه استفاده از رنگ های شاد و چشمنواز، علاوه بر نشاط شهر، موجب شادابی شهروندان می گردد. به گفته او همه المان ها و حتی نماهای ساختمان ها رنگی خنثی و خاکستری دارند و به همین دلیل انسان ها در تهران دچار دلمردگی می شوند. او می گوید: وقتی شهر رنگ داشته باشد، ناخواسته پویایی در میان مردم ایجاد و همین امر منجر به افزایش آستانه تحمل و مهرورزی و مهربانی در بین همنوعان می گردد.

  • تابلویی برای قاب عکس های یادگاری

    نقاشی دیواری خیابان سمیه ترکیبی از رنگ و طرح های گرافیتی است. در یک نگاه شاید اثر، آشفته و به هم ریخته به نظر آید، اما رمضان زاده می گوید: در این تابلو نشانه هایی از موجودات زنده و المان های شهری وجود دارد که با استفاده از رنگ های روشن و گرم کوشش نموده ام به آنها زندگی بدهم. مردم می توانند از دیدن این اثر برداشت های متفاوتی داشته باشند و این نکته مهم در این نقاشی است. مردم برای فهمیدن این اثر باید دقایقی توقف نمایند و همین خیره شدن و به فکر رفتن و تماشای رنگ های زیبا، چشم هایشان را نوازش می دهد و آنها را برای دقایقی هرچند کوتاه از دغدغه های روزمره دور می نماید. این نقاشی نخستین اثری است که با این سبک روی یکی از دیوارهای شهر تهران خلق شده است و به گفته هنرمند هم محله ای، مسئولان و مردم استقبال خوبی از آن داشته اند: موقع انجام کار بازخوردهایی که از مردم و مسئولان می گرفتم خیلی خوب بود. البته هر کار و طرحی بی تردید با انتقادهایی همراه است و کار من هم مستثنا از این امر نیست. به هر حال کوشش نموده ام با کشیدن این نقاشی علاوه بر ایجاد منظره زیبا در تهران، قابی برای عکس های یادگاری مردم ایجاد کنم و فکر می کنم در این کار پیروز بوده ام. دیواری که سال ها منظر شهری را زشت نموده بود، اکنون به قاب زیبایی تبدیل شده که شهروندان و حتی گردشگران کنارش می ایستند و عکس سلفی و یادگاری می گیرند.

  • هنر روی دیوارهای شهر

    باید از هنر استفاده کرد. رمضان زاده این جمله را می گوید و باور دارد که هنر نباید معطوف به کتاب و موضوع های تئوری و حتی گالری ها و نمایشگاه ها گردد. او می گوید: خیلی از مردم بنا به دلایلی نمی توانند نمایشگاه و گالری بروند و آثار هنری را تماشا نمایند. بنابراین بهتر است با استفاده از پتانسیل های شهر و توانمندی هنرمندان، شهر را به یک گالری هنری تبدیل کنیم. با کشیدن آثار نقاشی متفاوت با سبک های مختلف و البته با استفاده از رنگ های زیبا و چشمنواز می توان گالری و نمایشگاهی به وسعت تهران ایجاد و شادابی و نشاط را به شهر و مردم هدیه کرد.

  • با شهروندان در خصوص اثر هنری خیابان سمیه

تهران به چنین نقاشی هایی احتیاج دارد

خیابان مفتح از معابر اصلی منطقه 6 است و روزانه بیش از صدها توریست و گردشگر در آن تردد می نمایند. شناسایی و اجرای چنین نقاشی ای روی یکی از دیوارهای این خیابان که نبش خیابان سمیه واقع شده است، اتفاق خیلی خوبی است که به همت سازمان زیباسازی شهرداری تهران و هنرمندان اتفاق افتاده و البته با رضایت شهروندان همراه بوده است. محمد ریحانی محل کارش در این خیابان است. او می گوید: دیدن این تصاویر به هم ریخته که با رنگ های زیبا ترکیب شده اند، بسیار لذت بخش است و برای دقایقی خستگی را از تنمان بیرون می نماید. ما در شهر رنگ های شاد کم داریم و وجود چنین طرح هایی می تواند تأثیر زیادی در افزایش شادابی و نشاط شهروندان داشته باشد. مغازه داران هم با ریحانی هم عقیده اند. یکی از کاسبان که خود را علی ارجمند معرفی می نماید می گوید: سال هاست در این خیابان کاسبی می کنم و هیچ وقت گمان نمی کردم یک دیوار فرسوده روزی به چنین تابلو زیبایی تبدیل گردد. این کار بسیار ارزشمند است و باید به خالق اثر و مدیران شهری تبریک و خسته نباشید گفت. راننده تاکسی که زیر درخت مشغول پاک کردن شیشه ماشینش است، نگاهی به نقاشی دیواری می اندازد و می گوید: در تهران همه چیز خاکستری و تیره است و تماشایشان موجب دلگیری می گردد. استفاده از رنگ در هر جا حتی در بوستان ها و خیابان ها سبب شادابی و نشاط می گردد. تهران احتیاج به چنین کارها و نقاشی هایی دارد و امیدوارم شاهد افزایش تعداد آنها باشیم.

  • حمایت بیشتر از هنرمندان

نقاش هم محله ای باور دارد که هنرمندان در هر رشته هنری احتیاج به حمایت دارند. او می گوید: سازمان زیباسازی شهرداری تهران حرکت ارزشمندی را در شهر شروع نموده و قرار است با مشارکت هنرمندان رخدادهای خوبی در تهران اتفاق بیفتد و شاهد مناظر زیبایی در این کلانشهر باشیم. البته پایداری این اتفاق احتیاج به حمایت مسئولان دارد و امیدواریم با تعامل دوجانبه بین مسئولان و هنرمندان، کارهای خوبی در تهران انجام گردد. رمضان زاده یک تقاضا هم از مسئولان دارد: برای خلق اثر هنری روی دیوار ضروری است هنرمند خود دیوار را انتخاب کند که این کار بسیار زمانبر و وقت گیر است. بنابراین اگر مدیران و مسئولان شهری دیوارها را انتخاب و معرفی نمایند، هنرمندان روی طراحی و اجرای کار متمرکز می شوند و عملکرد بهتری هم خواهند داشت.

دیواری که سال ها منظر شهری را زشت نموده بود، اکنون به قاب زیبایی تبدیل شده که شهروندان و حتی گردشگران کنارش می ایستند و عکس سلفی و یادگاری می گیرند.

  • توسعه خلاقانه رنگ در شهر خاکستری

سیدمجتبی موسوی ـ معاون فرهنگی و هنر شهری سازمان زیباسازی شهر تهران

تهران، شهر خاکستری و بدون رنگ عبارتی است که این روزها زیاد شنیده می گردد و عوامل متعددی در این موضوع دخالت دارند که شاید اصلی ترین آن، ساخت ساختمان ها و جدارهای بلند بزرگراهی باشد. بناهایی که بیشتر آنها رنگ ندارند و موادی که برای ساختشان استفاده شده، از جنس بتن و خاکستری است. در سایه بی رنگی بی شک هیچ نشاط و شادابی در شهر تهران وجود نخواهد داشت و همین امر، سبب ایجاد افسردگی است. زندگی در چنین شهری برای شهروندان آن دلپذیر و لذتبخش نخواهد بود. بنابراین تنها راه برون رفت از چنین شرایطی، استفاده از رنگ است. با رنگ زدن روی المان و مبلمان های شهری و حتی روی دیوارها می توان آشفتگی ها را کاهش داد و شرایط بهتری برای زندگی شهروندان فراهم کرد. البته در این میان نباید از تناسب رنگ با محیط اطراف غافل شد، چراکه ممکن است استفاده نادرست از طیف های رنگی در بعضی از فضاها موجب افزایش آشفتگی های بصری گردد و به جای نتایج مطلوب به نتیجه های معکوس و خسته نماینده منتهی گردد. در سازمان زیباسازی شهر تهران برای جلوگیری از ایجاد آشفتگی های بیشتر و کاهش اغتشاش های بصری کوشش می گردد در راستای شعار توسعه خلاقانه رنگ در فضای شهری گام برداشته گردد و قرار است از این پس با حضور هنرمندان و استفاده درست و اصولی از طیف های رنگی زیبا و چشم نواز شاهد تهرانی زیبا باشیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "تهـران را گالری هنری کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهـران را گالری هنری کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید