تاثیر مصرف دارو های اعصاب و روان بر وزن افراد

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، یک متخصص تغذیه در مورد تاثیر مصرف دارو های اعصاب و روان بر روی وزن افراد به بیان توضیحاتی پرداخت.

تاثیر مصرف دارو های اعصاب و روان بر وزن افراد

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، شهاب اولیایی، رژیم شناس و متخصص تغذیه در تبادل نظر با وبلاگ خنده و شادی گفت: یکی از عوارض جانبی مصرف دارو های اعصاب در بعضی افراد افزایش وزن است. به عنوان مثال در بعضی افراد مصرف دارو های اعصاب باعث کاهش تحرک می گردد و به هر میزان که تحرک کاهش یابد؛ سوخت و ساز بدن کم شده و در نتیجه انرژی کمتر مصرف می گردد.

وی اضافه کرد: برای بعضی افراد ممکن است مصرف دارو های اعصاب در کنار کاهش متابولیسم، افزایش اشتها را در پی داشته باشد. به عنوان مثال مصرف دارو های ضدافسردگی، در بعضی افراد باعث افزایش اشتها می گردد البته حالت عکس این موضوع هم صورت می گیرد و ممکن است مصرف این داروها کاهش اشتها را در پی داشته باشد که این موضوع به واکنش های متفاوت بدن افراد بستگی دارد.

اولیایی گفت: در کل در بسیاری از افراد مشاهده می کنیم مصرف دارو های اعصاب و روان باعث افزایش وزن می گردد البته گاهی اوقات افزایش وزن ناشی از تجمع مایعات و آب در بدن است که به آن وزن کاذب می گوییم که بعد از قطع مصرف دارو به طور مجدد از بدن دفع خواهد شد، اما چاقی که ناشی از کاهش متابولیسم و افزایش توده چربی بدن باشد؛ می تواند در آینده مشکل ساز گردد.

این مشاور تغذیه عنوان کرد: باید به این نکته توجه داشت که تحت هیچ عنوان نباید به صورت خودسرانه مقدار مصرف دارو های اعصاب و روان را کم، زیاد یا قطع کرد. هر تغییری در دوز و مصرف یا قطع مصرف دارو های اعصاب و روان باید تحت نظر متخصصان این زمینه صورت بگیرد. افرادی که از دارو های اعصاب و روان استفاده می نمایند برای کاهش عوارض، احتیاج دارند تا رژیم غذایی خود را از نظر انرژی متناسب با کاهش متابولیسم بدن تنظیم نمایند. در واقع باید ورودی غذا را کمتر کرد تا کاهش متابولیسم جبران گردد.

وی اضافه کرد: باید به این نکته توجه داشت که بعضی از دارو های اعصاب و روان باعث سستی و خواب آلودگی می شوند. برای برطرف این اختلال هم باید برای خود یک برنامه ورزشی منظم و مستمر قرار دهید. داشتن برنامه ورزشی طی دو مرحله به افراد یاری خواهد نمود. در مرحله اول بعد از تداوم ورزش شرایط هورمون های نشاط آور بدن بهتر خواهد شد. ورزش های هوازی مثل پیاده روی برای این گروه از افراد بسیار مناسب هستند. همچنین در مرحله دوم ورزش می تواند مصرف انرژی را افزایش داده و باعث استفاده بدن از ذخایر اضافی برای فعالیت های ورزشی گردد.

اولیایی در انتها توضیح داد: توصیه می گردد افرادی که از دارو های اعصاب و روان استفاده می نمایند، نگران این اختلال نباشند. در واقع اگر بیماران برنامه غذایی و ورزشی مناسب داشته باشند؛ می توانند وزن خود را به حد تعادل برسانند یا حتی در همان وزن ثابت بمانند.

منبع: جام جم آنلاین

به "تاثیر مصرف دارو های اعصاب و روان بر وزن افراد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر مصرف دارو های اعصاب و روان بر وزن افراد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید