برخورد با ازدواج و طلاق صوری

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، معامله صوری جدا از این که به قصد فرار از دین باشد یا نباشد، باطل است؛ بنابراین ازدواج و یا طلاق صوری ماهیتا اگر به نیت اصلی ازدواج نباشد، باطل تلقی می ­شود.

برخورد با ازدواج و طلاق صوری

ازدواج و یا طلاق صوری که در ایران اخیرا در جهت کوشش برای مهاجرت، دریافت مستمری پدری، استخدام در مشاغل دولتی و… بسیار رواج پیدا نموده است، مصداق تقلب نسبت به قانون است و وصف مجرمانه نیز دارد. در این نوشتار از وبلاگ خنده و شادی به آنالیز ازدواج یا طلاق صوری در قانون می پردازیم.

معامله صوری:

گاهی طرفین معامله قصد انجام عمل حقوقی خاصی را دارند، اما عمدا ماهیت مورد نظر خود را پنهان می نمایند و عقد را به اسم معامله دیگری انجام می­ دهند؛ به عنوان مثال در حالی که نیت پدر بخشیدن مال خود به یکی از فرزندان است، جهت جلوگیری از ایجاد اختلافات میان فرزندان، به جای بخشیدن، شرایط خرید و فروش را به صورت ظاهری فراهم می­ کند، در این مثال معامله واقع شده صحیح است اما در صورت اثبات این معامله، حقوق و تکالیفی که برای این معامله فرض می­ گردد، حقوق و تکالیف یک معامله مانند هبه است نه بیع (خرید و فروش). از نظر حقوق مدنی، ازدواج و طلاق صوری، به طور کلی باطل است، زیرا نیت ازدواج و طلاق خاص بوده و نمی­ توان در عقد نکاح نیت دیگری را متصور شد.

آیا ازدواج یا طلاق صوری، جرم محسوب می­ گردد؟

ازدواج و طلاق صوری را می توان مصداق تقلب نسبت به قانون در نظر گرفت. معنی عام عبارت تقلب نسبت به قانون شامل هر نوع نیرنگ نسبت به قانون است. تقلب نسبت به قانون به طور کلی عبارت است از فرار از حکم قانونی که مخالف مصلحت کسی است که از راه انجام جرم تقلب از آن قانون، فرار می نماید. کسی که نسبت به قانون تقلب می نماید، کاری می­ کند که ذاتا قانونی است، ولی منظور او دست یابی به نیتی است که آن نیت­ ها با یکی از قوانین الزامی تعارض دارد. فرد مرتکب به تقلب نسبت به قانون اولا، قصد قانون گذار را در موردی که با مصلحت او در تضاد است، تشخیص می­ دهد. دوما، چون آن قصد را مخالف هدف خود می­ بیند، سعی می نماید که برخلاف جهت آن قصد ، شرایطی فراهم کند و برای القای آن بر مجریان قانون، خود را در پناه یک عمل قانونی (که فقط از جهت ظاهری عمل قانونی است) قرار دهد. ازدواج و یا طلاق صوری که در ایران اخیرا در جهت کوشش برای مهاجرت، دریافت مستمری پدری، استخدام در مشاغل دولتی و… بسیار رواج پیدا نموده است، علاوه بر این که باطل تلقی می­ گردد، مصداق تقلب نسبت به قانون نیز هست و وصف مجرمانه نیز پیدا می­ کند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر هر فرد تا چه میزان از اموالش را می تواند وصیت کند؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "برخورد با ازدواج و طلاق صوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخورد با ازدواج و طلاق صوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید