اگر می خواهید دیابت نگیرید، از این نوع ماهی غافل نشوید

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، ایرنا/ میزان بالای چربی های غیراشباع موجود در ماهی، با تنظیم سطح کلسترول، از بروز بیماری های قلبی عروقی جلوگیری می نماید. مطالعات جدید نشان می دهد ماهی های چرب به دلیل وجود امگا3، کلسیم و ویتامین D در برابر دیابت اثر محافظتی دارند.

اگر می خواهید دیابت نگیرید، از این نوع ماهی غافل نشوید

در این مطالعات آمده است مصرف ماهی منجر به افزایش هورمون هایی می گردد که سرعت تجزیه گلوکز را بالا برده و شاخص مقاومت به انسولین را کاهش می دهد و از این طریق در پیشگیری از دیابت نقش دارد.

این مطالعه با آنالیز 152 بیمار بالای 65 سال نشان می دهد مصرف حداقل 200 گرم ماهی در هفته به تمام افراد، به ویژه افرادی که در معرض بیماری دیابت قرار دارند، توصیه شده است.

بدن ما به صورت طبیعی مقداری قند را ذخیره نموده و به منظور تامین انرژی لازم برای فعالیت های روزانه، جذب قند از رژیم غذایی نیز لازم است. اما زمانی که میزان قند خون از مقدار مشخصی تجاوز می نماید، منجر به بروز عارضه ای موسوم به قندخون می گردد. قند خون می تواند به اندام ها آسیب زده و مسائل متعددی را برای سلامتی ایجاد کند. اغلب عوامل بروز این شرایط شناسایی شده و راهکارهای مختلفی برای مدیریت آن ارائه شده است. وعده های غذایی کوچکتر، تمرین فیزیکی و سبک زندگی سالم برای مدیریت دیابت لازم است.

بالا بودن میزان قند خون به مدت طولانی ریسک های جدی را برای سلامت در پی دارد و علایمی را ایجاد می نماید که در مراحل اولیه ابتلا به دیابت قابل شناسایی است.

آخرین آمار منتشرشده سازمان دنیای بهداشت در خصوص دیابت

- تعداد افراد مبتلا به دیابت از 108 میلیون در سال 1980، به بیش از 425 میلیون نفر رسیده است.

- شیوع دنیای دیابت در افراد بالای 18 سال، از 4.7 درصد در سال 1980، به 8.5 درصد در سال 2014 میلادی رسیده است.

- سرعت شیوع دیابت در کشورهای فقیر و کم درآمد بیشتر است.

- دیابت عامل اصلی نابینایی، نارسایی کلیه، حمله قلبی، سکته مغزی و قطع اعضای تحتانی است.

- در سال 2016 میلادی، 1.6 میلیون مرگ، مستقیما به دیابت مربوط بود و 2.2 میلیون مرگ دیگر به گلوکز بالای خون منتسب بود. حدود نیمی از آمار مرگ و میر ناشی از گلوکز بالای خون، در افراد کمتر از 70 سال گزارش شده است.

- بر اساس آخرین آمار سازمان دنیای بهداشت در سال 2016 میلادی، دیابت هفتمین عامل مرگ و میر گزارش شده است.

- رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی، حفظ وزن بدن و اجتناب از مصرف دخانیات مهمترین عوامل در پیشگیری از دیابت نوع 2 هستند.

- بیش از 425 میلیون نفر در سراسر دنیا به دیابت مبتلا هستند؛ بیشتر این آمار به دیابت نوع 2 اختصاص دارد که به راحتی با فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم قابل کنترل است.

- از هر دو بیمار مبتلا به دیابت، یک مورد هنوز تشخیص داده نشده است که به سادگی با تشخیص اولیه و رعایت موارد ساده مربوط به سبک زندگی قابل کنترل است.

- از هر چهار خانواده، کمتر از یک مورد به برنامه های آموزشی کاربردی در زمینه دیابت دسترسی دارند. در حالی که آموزش های اولیه نقش مهمی در کنترل بیماری، بهبود نتایج و کاهش هزینه ها دارد.

تکرر ادرار، خستگی مفرط، کاهش بی دلیل وزن، کاهش بینایی و تغییر رنگ پوست از جمله مهمترین دلایل اولیه دیابت هستند.

منبع: همگردی

به "اگر می خواهید دیابت نگیرید، از این نوع ماهی غافل نشوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر می خواهید دیابت نگیرید، از این نوع ماهی غافل نشوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید