زادآوری 20 هزار جوجه پرنده در تالاب های چهارمحال و بختیاری

به گزارش وبلاگ خنده و شادی، مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، در روز جهانی پرندگان مهاجر از حضور بیش از 122 هزار پرنده در سال 99 در تالاب های استان اطلاع داد.

زادآوری 20 هزار جوجه پرنده در تالاب های چهارمحال و بختیاری

به گزارش از ، برای افزایش مشارکت در حفظ پرندگان مهاجر، با حمایت کنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر وحشی (CMS) و بعلاوه تفاهمنامه حفاظت از کریدور مهاجرتی اوراسیا- آفریقا (AEWA)، یک روز جهانی برای پرندگان مهاجر در تقویم ثبت شد.

شهرام احمدی مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری در روز جهانی پرندگان مهاجر از حضور بیش از 122 هزار پرنده در سال 99 در تالاب های استان اطلاع داد و گفت: سال جاری 15 گونه پرنده که در سال های اخیر برای اولین بار در تالاب های استان لانه گزینی و زادآوری نموده بودند هم حضور دارند.

او افزود: حساسیت حفاظت محیط زیست، جوامع محلی، مدیران دستگاه های دولتی و همگرایی بین این بخش ها، موجب به ثمر نشستن اقدامات احیا و حفاظت و درنتیجه بهبود شرایط تالاب ها در این استان شده است.

احمدی افزود: از ابتدای سال جاری تا به امروز شاهد حضور مجدد دو گونه درحال انقراض پرنده شامل غاز پیشانی سفید کوچک و اسکوای قطبی در تالاب گندمان بوده ایم.

او ادامه داد: پارسال در سرشماری پرندگان، شاهد حضور بیش از 74 گونه پرنده با تعداد بیش از 122 هزار قطعه در تالاب های استان بودیم.

احمدی با بیان اینکه، هر ساله با سرد شدن هوا در نیمکره شمالی زمین، پرندگان مهاجر به سمت عرض های جنوبی مهاجرت می نمایند گفت: استان چهارمحال و بختیاری از اواخر مهرماه پذیرای پرندگان مهاجر در تالاب های استان است.

او افزود: هم اکنون کاکائی ها، لک لک ها، حواصیل ها، اِگرت ها و اردک های وحشی در حال فرود آمدن در تالاب های استان هستند و از اواسط آبان ماه شاهد اوج حضور پرندگان مهاجر در این استان خواهیم بود و پرندگان مهاجر تا قبل از یخ زدگی آب، در تالاب های استان مهمان خواهند بود.

احمدی با اشاره به مهاجرت تابستانه و زمان برگشت پرندگان از عرض های جنوبی به سمت عرض های شمالی افزود: به علت شرایط مساعد در تالاب های استان چهارمحال و بختیاری هم اکنون شاهد لانه گزینی و زادآوری پرندگان مهاجر در این تالاب ها هستیم.

او ادامه داد: با توجه به آثار خشکسالی در محدوده های زیستی پرندگان مهاجر در فلات مرکزی، از سویی احیای تالاب گندمان و شرایط مساعد زیستی درتالاب های استان در سال های اخیر باعث شده که بیش از 15 گونه در تالاب های استان برای اولین بار لانه گزینی و زادآوری نمایند.

احمدی گفت: براساس برآورد کارشناسان، بیش از 20 هزار جوجه پرنده در فصل زاد آوری از گونه های متفاوت در تالاب های استان زادآوری نمایند.

تالاب بین المللی چغاخور، گندمان، علی آباد، سولقان، چال تر و چال خشک در استان چهارمحال و بختیاری به صورت زنجیروار از ضلع جنوبی شهرستان بروجن تا شهرستان کیار در امتداد کوه کلار به طرف غرب منطقه گسترده شده اند.

ف

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "زادآوری 20 هزار جوجه پرنده در تالاب های چهارمحال و بختیاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زادآوری 20 هزار جوجه پرنده در تالاب های چهارمحال و بختیاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید